Gündem Savunma ve Havacılık Sanayii 4- 10 Mart Gündem Özeti

Savunma ve Havacılık Sanayii 4- 10 Mart Gündem Özeti

  • STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. ana yükleniciliğinde yürütülen, Pakistan Deniz Kuvvetleri Agosta 90B sınıfı denizaltı modernizasyonunun kapsamı, taraflar arasında 8 Mart’ta imzalanan sözleşmeyle genişletildi. (Kaynak: STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.)

  • T.C. Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı uyarınca, Türk Silahlı Kuvvetlerine 60’dan fazla Hassas Güdüm Kiti teslim edildi. Özellikle terörle mücadelede, güvenlik güçlerinin kullandığı en temel enstrümanlardan bir tanesi olan güdüm kitleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığınca gerçekleştirilen operasyonlarda yüksek isabet oranına ulaşılmasını sağlarken, çevresel hasarın da düşürülmesine yardımcı oluyor. (Kaynak: T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı)

  • ASELSAN tarafından Suudi Arabistan Krallığı’nda; ARAMCO, SAMI, KAUST, Water Decollation, Saudi Electricity Company, Jails Authority ve Anti Drug Force gibi makamların katılımıyla, İhtar Hava Savunma Sistemi’nin gösterim faaliyetleri gerçekleştirildi. (Kaynak ASELSAN “a bülten”)

  • Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir; TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu)’ın Gebze’de bulunan UME (Ulusal Meteoroloji Enstitüsü), BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) ve MAM (Marmara Araştırma Merkezi) yerleşkelerini ziyaret etti. Gerçekleştirilen çalışmaları, bu ziyaret vesilesiyle yerinde gözlemleyen Savunma Sanayii Başkanı Demir, aynı zamanda dünyanın en hafif mayın dedektörü olan Ozan Katlanabilir Metal Dedektörü’nün de denemesini yaptı. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde geliştirilen Ozan; 1 kilo 480 gram ağırlığında olup, kompakt yapısı sayesinde kullanıcılara büyük taşıma kolaylığı sağlıyor. Yanlış alarm oranı en aza indirgenen sistem, hedef tespitinde operatöre sesli, görsel ve titreşimli olmak üzere üç farklı şekilde uyarı yapabiliyor. (Kaynak: T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı)

  • BAE Systems tarafından, Avustralya Hava Kuvvetlerinin Hawk eğitim uçağı filosu üzerinde gerçekleştirilen modernizasyon çalışmaları tamamlandı. Toplamda 33 uçağı kapsayan ve 365 milyon Amerikan doları bedele sahip olan modernizasyon programında uçaklara; radar simülasyon, elektronik muharebe, dijital harita, yer yaklaşma uyarı sistemi ve trafik çarpışma önleme sistemi gibi kabiliyetler kazandırıldı. Uçakların modernizasyonlarına, 2014 yılında başlanmıştı. (Kaynak: BAE Systems/ Avustralya Savunma Bakanlığı)

  • Raytheon ile DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency/ Amerikan Gelişmiş Savunma Projeleri Araştırma Ajansı) arasında, TGB (Tactical Boost Glide/ Taktik Destekli Süzülen) hipersonik silah sistemi geliştirme çalışmalarının devamı için 63,3 milyon Amerikan doları değerinde bir anlaşma imzalandı. DARPA ile Amerikan Hava Kuvvetlerinin ortak projesi olan TGB; havadan atılan ve hipersonik hızlarda seyreden bir silah sisteminin geliştirilmesi ile gösterim faaliyetlerini içeriyor. Tasarlanan sistemin, bir roket motoru yardımı ile yüksek süratlere ulaşması, sonrasında motordan ayrılarak seyrinin geri kalanını itkisiz olarak gerçekleştirmesi planlanıyor. (Kaynak: Raytheon/ DARPA)

  • MD Helicopters Inc, MD 902 Explorer helikopterinin askeri versiyonu olan MD 969 Combat Explorer’ı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde gerçekleştirilen HAI Heli-Expo 2019’da tanıttı. Sivil versiyonu ile ortak gövde yapısı üzerinden şekillendirilen helikopterde, silah sistemlerinin kullanımına olanak tanınması açısından belirli değişiklikler yapıldı. Açık mimari sayısal kokpit çözümüne sahip olan MD 969, 6’ya kadar personel de taşıyabiliyor. (MD Helicopters)

  • Avustralya Savunma Bakanlığı ve Naval Group arasında, Geleceğin Denizaltı Projesi (Future Submarine Program) için birinci faz tasarım sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşme kapsamında “Attack” sınıfı denizaltıların tasarımı olgunlaştırılacak, gövde mimarisi detaylı olarak ele alınacak ve kullanılacak 100 kadar alt sistemin temin edileceği kaynaklar belirlenecek. Aynı zamanda denizaltı inşasına yönelik olarak altyapı çalışmaları da gerçekleştirilecek. (Kaynak: Avustralya Savunma Bakanlığı/ Naval Group)