Sektörden Haberler SERHAT II Teslimatları Tüm Hızıyla Sürüyor

SERHAT II Teslimatları Tüm Hızıyla Sürüyor

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen SERHAT II radar sisteminin üçüncü teslimat partisi de Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi.

Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında 28 Haziran 2018 tarihinde imzalanan Seyyar Havan Tespit Radar Sistemi Tedariki Sözleşmesi kapsamında, üçüncü teslimat partisi SERHAT Havan Tespit Radarı'nın kabul muayene testleri başarıyla tamamlandı ve radarlar Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edildi. Sözleşme kapsamında yapılacak diğer teslimatların 2020 yılı içinde tamamlanması için çalışmalar sürdürülüyor.

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen ve halihazırda Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan mevcut SERHAT Havan Tespit Radar'ı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki terörle mücadele faaliyetleri ile Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtlarında yoğun ve etkin olarak kullanıldı. SERHAT Havan Tespit Radarı'nın havan tehdidi altında bulunan bölgelerimizde yaşanan can ve mal kayıplarını azaltarak ülkemizin savunmasına önemli bir katkıda bulunduğuna dair birçok geri bildirim alındı.

Havanları anında buluyor

Otokar ürünü Cobra II zırhlı aracı üzerine entegre edilen radar sistemi, jeneratör sayesinde 7/24 görev yapabiliyor. INS/GPS sistemi ile her türlü hava şartında, dağ, duvar gibi bir engel arkasından aynı anda altının üzerinde eş zamanlı olarak ateşlenmiş ve 10 km menzil içinde düşmüş tüm havan mermilerinin atıldıkları yere ait koordinatları tespit edip düşecekleri alanları yüksek doğrulukla hesaplayabilmektedir.

Seyyar Havan Tespit Radarı, modüler bir tasarıma sahip olup, üç ayak sehpa (tripod) üzerinde, kule/bina üzerine yerleştirilerek veya araçta yükseltilebilir mast üzerinde kullanılabiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com
  • Defence and Technology, içinde bulunduğumuz bilişim çağında savunma sanayii alanındaki çalışmalara anında, hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmanızı sağlayan en aktif dijital platformdur.