Sınırlı Kaynaklar, Sınırsız Hayaller: Kaygusuz İHA Takımı ile Söyleşi

Sınırlı Kaynaklar, Sınırsız Hayaller: Kaygusuz İHA Takımı ile Söyleşi

Havacılık ve Savunma Sanayii alanlarında gelecekte biz de varız demek isteyen, Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerinin kurduğu Kaygusuz İHA Takımı’yla söyleşi gerçekleştirdik. Hep birlikte bu ekibin hikayesini dinleyelim.

VG: Kaygusuz İHA Takımı kimdir? Kaygusuz ismi nereden geliyor?

Kaygusuz İHA Takımı: Kaygusuz İHA Takımı 2018 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesinde kurulan ilk insansız hava aracı takımıdır. Takım gönüllük esası ile çalışmalar gerçekleştirmektedir. Takımımızda Yazılım, Mekatronik, Makine olmak üzere 3 farklı mühendislik disiplinlerinden öğrenciler bulunmaktadır.

KAYGUSUZ ismi bizim için en önemli değerimiz. Takımımızın ismi olan KAYGUSUZ Şehit Polis İlyas KAYGUSUZ’un soyadından gelmektedir. Bizler bu yola çıkarken şehitlerimizin hatıralarını ve adlarını yaşatmak için birbirimize söz verdik. 2019’da Teknofest organizasyonunda Tubitak tarafından düzenlenen Tubitak İHA 2019 yarışmasında ki uçağımızın ismi ise ÇELİKCAN'dı. Bu isim ise Şehit Kurmay Yarbay İlker ÇELİKCAN’ın soyadından gelmektedir.

VG: Takımınızın üyelerinden bahseder misiniz? Nasıl bir araya geldiniz?

Kaygusuz İHA Takımı: Takımımız gelişen teknolojiyi takip ederek edindikleri bilgileri ışığından yaratıcı fikirler üretmekten zevk alan kişilerden oluşmaktadır. Takım arkadaşlarımız ile eğitim gördüğümüz kurumun çatısı altında yapılan tanışma faaliyetlerinde iletişimde kalarak ortak hayaller ve fikirler eşliğinde bir araya geldik.

VG: Yürütmekte olduğunuz projelerinizden bahseder misiniz?

Kaygusuz İHA Takımı: Kaygusuz İHA takımı olarak insansız hava araçları üzerinde aviyonik ve mekanik kısımlarının geliştirilmesi ve bu kısımların analizler ile incelene bileceği test düzenekleri üzerinde projeler yürütmektedir. Yazılım Geliştirme ekibimiz tarafından orman yangınlarını tespiti ve bildirimi üzerine görüntü işleme tabanlı bir proje geliştirmektedir. En kısa zamanda insansız hava aracında sistemimizin testini yapacağız. Sistem modüler yapıya sahip olup tespit durum bilgilerini api ve mail ile yer görevlisine aktarmaktadır.

VG: Ne tür sorunlarla karşılaştınız? Projelerinizi tamamlamak için nasıl motive oluyorsunuz?

Kaygusuz İHA Takımı: Proje yapmak ve projeyi yönetmek kolay bir şey değil birçok problemlerle karşılaşıyorsunuz, takım içinde anlaşmazlıklar çıkabiliyor, malzeme almanız gerekiyor yeterli bir bütçeniz olmayabiliyor, sponsor arayışlarına geçip sponsor bulamıyorsunuz bu ve bunun gibi birçok sorun oluyor. Bizim karşımıza ne zaman olumsuz sorunlar çıksa ilk baş bu yola neden çıktığımızı ve Kaygusuz isminin nereden geldiğini kendimize hatırlatıyoruz ve daha çok hırsla, motiveyle çalışmaya başlıyoruz, önemli olan takımın amacı ve takım gerçekten takım mı?

Kaygusuz bir takımdan ziyade Kaygusuz büyük bir ailedir biz aslında her şeyden önce bunu başardık ve bütün olumsuzluklara karşı bir aile olaraktan başa çıktık ve bunu başardık. Bu süreçte takımdan ayrılmak isteyen arkadaşlarımızda oldu bizden bir arkadaşımız gitti bizden bir arkadaşımız geldi dediğimiz gibi Kaygusuz büyük bir ailedir ve böyle olmaya devam edecektir.

VG: Danışmanlık hizmeti alıyor musunuz?

Kaygusuz İHA Takımı: Takımızın akademik danışmanlığını Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Özgür SOLMAZ yapmaktadır. Bizleri bu yolda sürekli destekleyen ve yol göstericimiz olduğundan ötürü burası aracılığıyla teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

VG: İHA projesi maliyetli bir proje mi? Sponsorunuz var mı?

Kaygusuz İHA Takımı: İnsansız hava araçlarında kullanılan teknoloji gün geçtikçe gelişmekte ve ilerlemektedir. Takımımızın edindiği tecrübeler doğrultusunda İHA üretiminde araçtan beklen görevler ve bu görevlerin gerçekleştirilmesindeki hata oranını en az indirmek için kullanılacak olan donanım üretim maliyetini oldukça etkilemektedir. Bu kapsamda İHA üzerinde çalışmak için bu çapta kurulan öğrenci takımlarının sponsor ihtiyacı bulunmaktadır. Takımlara destek olan sponsorlar tarafından edinilecek olan materyal desteği ile çok daha hassas bir şekilde görevleri icra edebilen araçların üretilmesi gerçekleştirilmektedir.

KAYGUSUZ IHA takımı olarak geçen yıl sadece tişört sponsorumuz bulunmaktaydı. Onun dışında ihtiyaç duyulan donanım ve katılacak olduğumuz yarışmaların sağladığı ödenekler ve takım üyelerimizin desteği ile tedarik etmekteyiz. Bu yıl için sponsorluk çalımlamalarımızda ne yazık ki bir destek bulamadık. Ancak çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz.

VG: Hedefleriniz neler? Ulusal/Uluslararası yarışmalara katılacak mısınız?

Kaygusuz İHA Takımı: Bu yıl TEKNOFEST kapsamında TUBİTAK tarafından düzenlenen uluslararası insansız hava aracı yarışması olan UAV 20 yarışmasına hazırlanıyoruz. Ayrıca önümüzde ki sene itibari ile yurt dışındaki yarışmalarda başarı elde ederek bayrağımız dalgalandırmak istiyoruz.

VG: Vizyoner Genç üyelerine ve takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz? Savunma Sanayii şirketlerine bizim aracılığımızla iletmek istediğiniz şeyler var mı?

Kaygusuz İHA Takımı: Bizler teknoloji ile bilimin yer aldığı bölümlerde eğitim gören öğrenciler olarak edindiğimiz teorik bilgileri ile hayal kurarak bu hayalleri hayata geçirmekten vazgeçmemeliyiz. Ülkemizi teknoloji ve bilimin ışığında en üst seviyeye çıkarmak için edindiğimiz bilgileri de bizden sonra gelecek olan genç arkadaşlarımız ile paylaşarak bu yolda birbirimize destek olmalıyız.