SIRIUS-A İHA Takımı ile Söyleşi

SIRIUS-A İHA Takımı ile Söyleşi

2020 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışmasına hazırlanarak faaliyetlerini sürdüren ve geliştirdikleri sabit kanat sistemleri ile öne çıkan SIRIUS-A İHA Takımı Defence Turk’ün sorularını yanıtladı.

Defence Turk: SIRIUS-A İHA Takımı'nın kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünceyi bizimle paylaşır mısınız? 

SIRIUS-A İHA Takımı: SİRİUS A İHA TAKIMI kuruluş tarihi 2020 Şubat idi. Bizler takım olarak sektör için sıra dışı ve yenilikçi gelişmeler üretmeyi hedefleyen, gençliğinin dinamizminden yararlanan, araştırmacı ruha sahip bambaşka karakterlerden oluşan 1 akademisyen 7 öğrencinin yer aldığı bir takım hâline geldik. Birçoğumuz farklı alanlarda kendini geliştiren ve daha fazla geliştirmek üzere ortam şartları ne olursa olsun uyum sağlayıp çalışan gençleriz. Ülkemizin son yıllarda havacılık ve uzay teknolojileri alanlarında gösterdiği başarıları da göz önünde bulundurursak harekete geçmek bizler için kaçınılmazdı.

Defence Turk: Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir? 

SIRIUS-A İHA Takımı: Takımımız; araştıran, uygulayan, uygularken yeniden öğrenip ekip çalışması ve kriz yönetimi niteliklerini geliştiren bunları her üyeye aktaran sürdürülebilir inovatif bir ekosistem anlayışını benimsemektedir. Bunları yaparken havacılık uzay teknolojilerine sıra dışı yaratıcı fikirler çözümler tasarımlar üreterek ülkemizi ulusal ve uluslararası alanda her zaman bir adım öteye taşıma hedefine doğru uçuyoruz diyebiliriz aslında.

Defence Turk: Bugüne kadar üzerinde çalıştığınız projelerden ve katıldığınız yarışmalardan bahseder misiniz?

SIRIUS-A İHA Takımı: Kuruluş tarihimiz yeni olduğu için takım olarak daha önce bir katılımımız olmadı. Şu an çalışma içerisinde bulunduğumuz 2020 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışmasına sabit kanat kategorisine hazırlanıyoruz. İlk eleme aşamasını geçerek genelde 56. yerelde ikincilik başarısı yakaladık.

Defence Turk: Takımınızın üye profili hakkında bilgi verir misiniz?

SIRIUS-A İHA Takımı:  Takımımızda 1 takım kaptanı ve 6 takım üyesi bulunmaktadır. Üyelerimizin hepsi Uçak ve Uzay Mühendisliği öğrencisi olmasına rağmen disiplinler arası bir çalışma göstermektedir. Üyelerimizin her biri, İHA’mızın alt sistemleri üzerinde çalışmaktadırlar. Sadece bir İHA yapmıyoruz görüntü işleme için yazılım, atış sistemleri için mekatronik, dış gövde için malzeme bilimi ve tasarım, gövde ve kanat tasarımı için aerodinamik alanında tecrübe edinip çalışma yürütüyoruz. Ayrıca ekip üyelerimiz bu projeden bağımsız olarak kimimiz yazılım, roket ve itki sistemleri kimimiz model uydu cubesat üzerine bireysel çalışmalar yürütmektedirler.

Defence Turk: SIRIUS-A İHA Takımı’nın hâlihazırda gündemindeki proje ve yarışmalardan bahseder misiniz?

SIRIUS-A İHA Takımı: Takımın yeni kurulmasından ötürü hem öğrendiklerimizi uygulayacak alan olarak hem de daha fazla tecrübe edinmek amacıyla 2020 TÜBİTAK Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması’na hazırlanıyoruz. Bundan sonra hedefimizde ise drone, model uydu ve roket projelerine de yer vermek olacaktır ki sadece bu ana başlıkların yanı sıra alt sistemlerde de çalışmalara başlayacağız.

Defence Turk: Pandemi sürecini çalışmalarınız açısından nasıl değerlendirdiğinizi bizimle paylaşır mısınız?

SIRIUS-A İHA Takımı: Herkes gibi biz de endişe duyduk ve şaşırmıştık ama hazırlıklıydık. Başarılı bir kriz yönetimi yaparak yeni aksiyon planları alıp çalışmalarımıza online altyapıda sürdürmeyi başardık. Sağlıklı iletişim ve üyeler arası aktarım yapmak için online görüşme sayılarını artırıp parçalara böldük, böylece odaklanma sorununun ve dikkat dağınıklığının önüne geçmiş olduk. Yaklaşık 3 aylık bir online çalışmadan sonra bir araya gelip çalışmalara devam etmeye başladık.

Defence Turk: Son olarak okurlarımızla paylaşmak istediğiniz ve bizim aracılığımız ile iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

SIRIUS-A İHA Takımı: Dünyada havacılık sektörünün hızla yadsınamaz bir önem kazandığı bugünlerde, kendilerini geliştirirken başkalarına da ilham kaynağı olmayı hedeflemeyi ve emek, sabır isteyen bu zorlu süreçte hiçbir zaman pes etmeyip daha da kararlı adımlarla yola devam etmelerini istiyoruz.

Defence Turk:  SIRIUS-A İHA Takımı'na sorularımızı cevapladığı için teşekkür ediyoruz.

Bugüne kadar 17 teknoloji takımı ve savunma kulübü ile söyleşi gerçekleştiren Defence Turk, Türkiye’nin geleceği olan ekiplerin sesi olmaya devam edecek. Söyleşi veya bilgi talebi için bize info@defenceturk.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Defence Turk

  • Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum/kuruluşlarına, araştırmacılara ve amatör takipçilere, savunma ve güvenlik alanında bilgi sağlamaya adanmış bir platformdur.