Staj Günlükleri Bölüm- 3

Staj Günlükleri Bölüm- 3

Sınırsız Teknolojiler, Güvenli Yarınlar amacıyla savunma sanayiimize hizmet vermeye devam eden STM’de yaz stajını tamamlamış Cihat Ünal’la staj deneyimleri üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

1) Kendini tanıtabilir misin?

İsmim Muhammed Cihat Soyadım Ünal. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf Öğrencisiyim. Daha önce farklı yazılım alanlarını da araştırıp ilgilenmiş olsam da son olarak Büyük Veri – Veri Bilimi alanına yoğunlaştım ve bu şekilde devam ettim. Veri alanında çalışmaya Büyük Veri alanında çalışarak başladım. Önceki çalıştığım firmada Büyük Veri teknolojilerini kullanarak şirket içindeki projelere destek vermeye gayret gösterdim. Şu anda da STM’nin Büyük Veri ve Siber Güvenlik Direktörlüğü bünyesinde Veri Bilimi alanında çalışıyorum, Aday Mühendis olarak görev alıyorum. Mesleğimi ve çalıştığım alanı seviyorum. Bu nedenle kendimi Veri ile ilgili alanlarda daha da geliştirip, kariyerimi de bu alanda ilerletmeyi düşünüyorum.

 

2) Zorunlu yaz stajını nerede tamamladın? Hangi pozisyonda çalıştın?

Zorunlu yaz stajımı StarTeam programı kapsamında STM'de tamamladım. Veri Bilimci olarak görev aldım ve NLP projelerine destek vermeye çalıştım.

 

3) Staj dönemin nasıl geçti? Neler yaşadın? Deneyimlerinden bahsedebilir misin?

Staj dönemim hem eğlenceli hem de öğretici geçti. Savunma Sanayi’nin önde gelen firmalarında biri olan STM de şirket içi projelere destek verme fırsatım oldu. Bu şekilde hem kurumsal bir firmanın bünyesinde bulunma hem de bu bünyede projelere destek vermiş olma tecrübesi edindim.

Staj boyunca takım liderlerimiz ile irtibatımız çok iyiydi. İş planı ve ilerleyişi ile ilgili sıkça toplantılar yaptık. Biz stajyerlere en ufak bir sıkıntımız da yardımcı oldular ve gerçekten bizleri değerli hissettirdiler. Maalesef bu her firmanın yapabildiği bir şey değil. Bu durum tabii ki beni çok motive eden bir durumdu ve yaptığım işlere, verilen görevlere karşı şevkimi artırdı.

Daha önce NLP alanında herhangi bir tecrübem yoktu. Buna rağmen mentorlarımızın bize yol göstermesiyle, sistematik bir şekilde ilerleyerek kendimi geliştirdim ve şirketin işlerinde kullanabileceği bir model ortaya koyabildim. Bu süreçte çeşitli makale okumaları, repo araştırmaları vs. yaptık elbette. Bu süreçte de mentorlarımız bize destek oldular. Pandemi sebebiyle uzaktan çalışıyor olmamıza rağmen, takım arkadaşlarımız ve takım liderlerimizle irtibatımızın iyi olması sebebiyle yararlı işler ortaya koyabildik.

 

4) Çalıştığın kurum hakkında neler söyleyebilirsin?

STM çalışanına değer veren bir şirket. STM bünyesinde stajyer olmamıza rağmen, şirketin bizlere sağlamış olduğu ayrıcalıklardan şirket personelleri gibi yararlanabildik. Hiçbir şekilde dışlama ya da ilgilenmeme, göz ardı etme gibi durumlar olmadı. Aksine çok ilgiliydiler bizlere karşı, genel olarak yapılan toplantılarda bizlere sık sık şirket işleyişi ve şirketin bizlere karşı olan tutumu ile ilgili fikirlerimizi sorup görüşlerimizi aldılar. Hatta staj süresi zarfında STM’nin yönetim kadrosu ile tanışma, konuşma ve fikirlerimizi beyan etme fırsatı bulabildik. Uzaktan çalışma sürecinde bize gerekli materyallerimizi bile eksiksiz bir şekilde verdiler. Bu uzaktan çalışma şekline, ritmine STM’nin hızlı bir biçimde uyum sağlayabildiğini gözlemledim. Bizlere de bunu yansıttılar zaten. İşlerimizi uzaktan, yeterli donanımlara sahip şekilde ve sık irtibat içerisinde düzgün bir biçimde ilerletebildik.

STM’nin İnsan Kaynaklarından da bahsetmezsem olmaz açıkçası. Çünkü bu süreç boyunca bizlerle sürekli irtibattaydılar, çok ilgiliydiler, bizler için çeşitli eğlenceli etkinlikler düzenlediler. Uzaktan da olsa eğlenceli etkinlikler yapılabileceğini görmüş olduk böylece.

 

5) Vizyoner Genç'te bu yazıyı okuyan ve yaz stajını savunma sanayii sektöründe yapmak isteyen öğrencilere neler tavsiye edersin?

Öncelikle Savunma sanayii sektöründe çalışmayı, staj yapmayı, herkese tavsiye ederim. Bu nedenle tabi en az 3.00 üstü bir ortalamaya sahip olmanızı ve başvuru yapan birçok kişinin arasından sıyrılabilmek için alanınızda okulun sizlere verdikleri dışında kendinizi geliştirmenizi mutlaka tavsiye ederim. Sadece okul ile kalmayın. Yabancı dil bilginiz mutlaka iyi olsun. Yani günümüzde kaynakların çoğu ingilizce, bu nedenle ingilizce kaynaklarla çalışıp, yeri geldiğinde ingilizce doküman yazıp, gerekli yerlerle ingilizce irtibata geçebilmek önemli. Alanınızdaki çeşitli yarışmalara katılıp tecrübe edinmekte faydalı olacaktır.

 

6) Son olarak eklemek istediklerini bizimle paylaşır mısın?

Savunma Sanayii sektöründe staj yapmak, projelere destek vermek ve bu sektördeki şirketlerin bünyelerinde bulunmak çok önemli ve ciddi bir görev. Çünkü Milletimizin savunması için çok ciddi ve önemli projeler yürütülüyor. Bu projelere destek vermek, bizlere bir nebzede olsa bu vatan için çaba gösterme, bir ipin ucundan tutabilme olanağı tanıyor. Ayrıca bu düşünce, yorulduğumuz, tıkandığımız ve neyi nasıl yapacağımızı bilmediğimiz bir noktada da bizi diri tutan ve zorluklara göğüs germe konusunda şevkimizi arttıran bir unsur olabilir. Ben çok önemsiyorum ve ciddiye alıyorum savunma sanayii sektöründe çalışmayı. Özellikle STM gibi çalışanına ve çalışan olma yolunda aday olan mühendislerine ve stajyerlerine değer veren bir firmada çalışmak, hayatımızı ve yapılan işleri daha güzel kılan unsurlardan bir tanesi.

 

Kariyerine STM’de Aday Mühendis olarak devam eden Cihat Ünal’a bu güzel röportaj için teşekkür ederiz.

 

Siz de staj tecrübelerinizi Vizyoner Genç üyeleriyle paylaşmak isterseniz iletisim@vizyonergenc.com üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.