Staj Yapmak Neden Önemlidir?

Staj Yapmak Neden Önemlidir?

Mevcut eğitim seviyeniz veya istediğiniz kariyer yolunuz ne olursa olsun staj yapmak; profesyonel gelişiminiz ve yeni beceriler kazanmanız açısından çok önemlidir.

Staj yaptığınızda sadece seçtiğiniz sektörle ilgili teknik bilgi edinmekle kalmaz aynı zamanda bir iş yeri ortamında profesyonellerle nasıl etkileşime gireceğiniz, zaman yönetimi, organizasyon, uyum sağlama, problem çözme ve ekip çalışması gibi temel bilinmesi gereken becerilerinde öğrenilmesine yardımcı olunur.

Kişisel ve mesleki gelişiminiz açısından staj yapmak neden önemli olduğunu maddelendirerek inceleyeim:

Bilgilerinizi test etme imkanı sunar

Okul ortamında öğrendiğiniz bilgileri iş yerinde uygulama imkanı sunar. Örneğin; e-posta nasıl yazılır ile ilgili bir bilgi öğrendiğinizi varsayarsak, staj süreciniz boyunca atacağınız maillerde öğrendiklerinizi kullanabilirsiniz.

İlgi alanlarınızı belirlemenize yardımcı olur

İstediğiniz kariyerin ne olduğunu bildiğinizi düşünebilirsiniz ancak profesyonel bir deneyim kazanmadan bunun doğru bir seçim olduğunu bilemezsiniz. Bu yüzden staj yapmak kariyer kararınızı vermeniz açısından önemlidir.

Yeni ilgi alanları yaratmanıza yardımcı olur

Stajlar her zaman istediğiniz alanla ilgili olmak zorunda değildir. Örneğin, hemşirelik alanında kariyer yapmak istiyor ama aynı zamanda özel eğitime ilgi duyuyorsanız, bu alanı daha fazla keşfetmeyi düşünebilirsiniz. Özel ihtiyaçlara yönelik bir staj veya gönüllülük fırsatına katılarak, yeni bir ilgi alanınızı ve bununla birlikte izleyeceğiniz özgün bir kariyer yolunu keşfedebilirsiniz.

Güvenli bir ortamda öğrenmenizi sağlar

Stajların değerli olmasının bir diğer nedeni ise, profesyonel olarak güçlü ve zayıf yönlerinizin keşfedilmesi için en uygun deneyimi sunmalarıdır. Bir stajyer, stajında ​​bir hata yaptığında, bunu nasıl ele alacağını öğrenebilir, ancak daha da önemlisi, ondan ileriye doğru hareket edebilir.

Eşsiz bir seyahat deneyimi yaratır

Stajlar ayrıca genç profesyonellerin seyahat etmeleri için benzersiz ve heyecan verici bir fırsat yaratabilir. Uluslararası bir pozisyon, stajyerlerin yalnızca endüstri deneyimi kazanmalarına değil, aynı zamanda farklı bir kültür hakkında daha fazla bilgi edinmelerine, yeni konumlarını keşfetmelerine veya stajlarını tamamlarken dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Bir endüstri hakkında daha fazla bilgi edinmenize ilham verir

Doğru staj, istediğiniz iş unvanı ve sektör hakkında daha tutkulu olmanız için size ilham verebilir.  Bu, üniversiteyken hangi alanda uzmanlaşmak istediğinize karar vermenize veya tercih ettiğiniz sektördeki diğer potansiyel kariyer yollarını keşfetmenize olanak tanır. Benzer şekilde, beceri setinizi geliştirmenize yardımcı olacak sertifikalar alarak sektör bilgisi kazanabilirsiniz.

İş-yaşam dengesinin önemini öğretir

Üniversiteye gittiğinizde, çalışmanıza, kendinize vakit ayırmanıza veya dersler arasında başkalarıyla buluşmanıza izin veren benzersiz bir programınız olabilir. Ancak, tipik ofis işi çok farklı bir zamanlama gerektirir. Bir stajı tamamlayarak, iş gününüzden önce ve sonra egzersiz yapma, sosyalleşme veya işleri tamamlama gibi görevlere nasıl öncelik vereceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Ofis kültürünü öğrenirsiniz

Bir ofis ortamında staj yapmak, ofis kültürünü gözlemlemek ve onlara nasıl yaklaşılacağını öğrenmek için mükemmel bir yerdir. İş yeri kültürü,  genel tutum ve davranışlar ya da yetki düzeni gibi bileşenleri içerir. Genel işyeri kültürü hakkında bilgi edinmek, size gelecekteki iş arkadaşlarınızla nasıl iyi ilişkiler kuracağınızı ve değişiklik yapmak veya rehberlik istemek için üst yönetimle nasıl etkili bir şekilde iletişim kuracağınızı öğretebilir

 

Kaynak: https://www.indeed.com/career-advice/finding-a-job/why-is-an-internship-important