Blog STEM Hakkında Bilinen Yanlışlar

STEM Hakkında Bilinen Yanlışlar

STEM kısaltması; fen, teknoloji, mühendislik ve matematik disiplinlerini kapsayan bir yaklaşıma atıfta bulunuyor. STEM’in eğitimde yaygın hale gelmesiyle, içerisine dahil edilen disiplinler de artıyor. Örneğin, sanat ve beşeri bilimler de dahil edildiğinde yaklaşım STEAM; okuma ve yazma becerileri dahil olduğunda ise STREAM adını alıyor. Adı ne olursa olsun, özünde STEM eğitimi, her yaştan öğrenciye 21. yüzyılın popüler becerilerini geliştirmeyi amaçlıyor. Öğrencilere eleştirel düşünme, yaratıcılık, problem çözme ve iletişim gibi başarılı olmaları için ihtiyaç duydukları 21. yüzyıl becerilerini öğretmeye odaklanıyorlar. STEM eğitimiyle ilgili bilinen yanlışları düzeltelim.

1) STEM eğitimi bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğin kesişimidir.

STEM eğitimi, her konuyu ayrı ayrı öğretmekle ilgili değildir. Bu dersleri ayrı ayrı ele almak yerine, birbirleriyle nasıl bağlantılı olduklarını ve kesişim noktalarını göstermek STEM eğitiminin odağıdır. Öğrencilere, bir konuda öğrendiklerini başka bir konuyla bağlantı kurarak uygulama fırsatı verildiğinde, kavramları daha etkili ve kalıcı olarak anlamaya başlarlar. 

2) STEM eğitimi, öğrencilere eleştirel düşünme ve problem çözmeyi öğretmeyi amaçlayan, uzun süreli bir çabadır.

STEM eğitimi, haftada bir ders saati boyunca yapılabilecek bir şey değildir. Gerçek STEM eğitimi zamanla gelişir. Bu süreçte, öğrencilere eleştirel düşünme öğretilir, öğrendikleri içeriğin gerçek dünyadaki karşılığını görmelerine yardımcı olunur ve öğrenmeyi anlamlı ve ilgi çekici hale getirmek için öğrenci merkezli yaklaşımlar kullanılır. Doğru uygulandığında, STEM eğitimi, öğrencilerinizde merak duygusunu ateşleyecektir.

3) STEM eğitimi herkese göredir.

STEM eğitimi, belirli bir yaş grubu, cinsiyet, ırk ya da sosyoekonomik sınıf için geçerli değildir. Tüm öğrenciler, STEM eğitiminde ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik edilir ve doğru şekilde yönlendirilir.

4) Sanat, STEM eğitiminin bir parçasıdır.

Kısaltmasında A harfi olmaması, STEM eğitimine sanatın dahil olmadığı anlamına gelmez. STEM eğitimi, inovasyonu ve esnek düşünceyi teşvik etmek için yaratıcılığa ve yaratıcı ifadeye dayanır. Araştırmalar, müzik eğitiminin STEM öğrenimindeki faydaları ortaya koymuştur ve birçok eğitmen STEM kavramlarını öğretmek için müziği kullanmaktadır. 

5) STEM eğitimi, her alanda kariyer olanağı sunar.

STEM eğitimi, yalnızca mühendis ve bilim adamı olmak isteyenler için değildir. STEM profesyonelleri her alanda bulunabilir - öğrencilerin spor, eğlence, müzik, sosyal medya gibi ilgi gösterdiği alanlarda bile. İyi bir STEM eğitimine sahip öğrenciler, işverenler tarafından yüksek talep görmektedir. Eleştirel düşünme, problem çözme, iletişim ve işbirliği gibi becerileri sayesinde birçok farklı alanda çalışabilirler.