Stratejik Güvenlik Gücü: İnsan Kaynağı

Stratejik Güvenlik Gücü: İnsan Kaynağı

Uluslararası Güvenlik Stratejileri Uzmanı Mete Yarar, Savunma Sanayi Zirvesi kapsamında "Stratejik Güvenlik Gücü: İnsan Kaynağı" konuşmasıyla gençlerle buluştu.

20 yıla yakın TSK'da görev yapan, yaklaşık 10 senedir güvenlik hakkında yazılar, makaleler yazmaya, televizyon programları yapan ve belgeseller çeken Mete Yarar, şimdiye kadar yaptığı her işte "insan kaynağı" üzerine konuşmuştur. Geri kalan her şeyin "insan" ögesinin üzerine kurulduğunu ifade eden Yarar, kopyalanamayan tek şeyin insanın kendisi olduğunu ifade ediyor. 

"Hizmeti, Ar-Ge'yi, teknolojiyi kopyalayabilirsiniz. Kopyalayamayacağınız tek şey insan değeridir."

Asıl farkın yaratıcı olarak sağlanabileceğini kaydeden Mete Yarar, "Vizyoner" olmanın kopyalanamaz olmakla eşdeğer olduğunu ifade ediyor. Ülkenin gençlerinin benimseyeceği vizyonun, ülkenin bizzat kendi vizyonu olacağını sözlerine ekliyor. Fatih Sultan Mehmet'in vizyonu ile İstanbul fethedilmiş olduğunun örneğini ekliyor. 

Tek bir bakış açısının gelişimin önüne geçeceğini söyleyen Yarar, yalnızca mühendislik alanlarının değil, tüm alanların sanayi sektöründe istihdam edilebileceğini ifade ediyor. Vizyonun paylaşıldıkça toplum olarak benimseneceğini de sözlerine ekliyor. 

Yalnızca milli üretime değil, aynı zamanda milli düşünen sanayicilere de büyük bir ihtiyacın olduğunu aktaran Mete Yarar, özellikle milli konuların fizibilite çalışmalarının yapılamayacağını belirtiyor. 

Sabır, sebat ve çalışkanlık ile başarılamayacak hiçbir şeyin olmadığını söylüyor Mete Yarar. Mete Yarar, en büyük eksikliğin insan kaynağı olduğunun farkında olmanın ve beyin göçünün önüne geçilmesinin en önemli adım olduğu ile sözlerini noktalıyor.