Tarsus Roket Takımı Sponsor Arıyor!

Tarsus Roket Takımı Sponsor Arıyor!

1)      Tarsus Roket Takımı kimdir?

Tarsus Roket Takımı 2018 yılında Tarsus Üniversitesi Roket Teknolojileri Topluluğu (ROTEK) bünyesinde kurulmuş model ve yüksek güç roketçiliğinin Türkiye’de tanıtılmasını ve yaygınlaştırılmasını hedefleyen amatör roket takımıdır.

2)      Takımınızın üyelerinden bahseder misiniz, nasıl bir araya geldiniz?

Takımımız, üniversitemiz bünyesindeki Havacılık ve Uzay Mühendisliği öğrencileri, İstanbul Gelişim Üniversitesi Uçak Mühendisliği öğrencisi ve yine üniversitemiz bünyesinde görev yapmakta olan iki araştırma görevlisinden meydana gelmektedir. Takımımız bünyesinde 6 üye ve 1 danışman ile çalışmalarımızı sürdürmektedir. Takım üyelerimiz savunma ve roket sistemlerine meraklı, bu konuda ülkemizin ‘’Milli Teknoloji Hamlesine’’ katkıda bulunmak isteyen lisans ve yüksek lisans öğrencilerin bir araya gelmesiyle oluşmuştur.

3)       Yürütmekte olduğunuz roket projesinden bahseder misiniz?

İlk olarak çalışmalarımız 2018 senesinde başladı ve bunun kapsamında TEKNOFEST 2019 Alçak İrtifa Roket Yarışması’na başvurduk. Ortalama 6 aylık tasarım sürecimizin sonunda bütün rapor ve test aşamalarını geçtik ve takımımız finale kaldı. İkinci senemizde 2019 yılında çalışmalarımızı başlattık ve TEKNOFEST 2020 Orta İrtifa Roket Yarışması’na başvurduk. Tasarım sürecimizin sonunda takımımız bütün test ve rapor aşamalarını geçerek finale kaldı. Bu sene yapacağımız roket ortalama 10.000 feet irtifaya ulaşacak. Roket istenen irtifaya ulaştığında, otonom şekilde roket içindeki yükümüzü roketten dışarı çıkaracak ve yere güvenli bir şekilde inişini gerçekleştirecek. Aynı zamanda roketin uçuşu sırasında yer istasyonumuzdan canlı bir şekilde anlık verileri görebileceğiz. Şu an roketin tasarım ve test aşaması devam ediyor. Tasarımın iyileştirilmesi için durmadan çalışmalarımıza devam ediyoruz.

4)       Ne tür sorunlarla karşılaştınız, projenizi tamamlamak için nasıl motive oluyorsunuz?

Çalışmalarımızı sürdürürken en büyük sorunumuzun pandemi sürecinden dolayı takım üyelerinin bir araya gelememesidir. Her ne kadar sık sık uzaktan toplansak da bir arada olduğumuz kadar verimli olamıyoruz. İkinci büyük sorunumuz ise maddi sorunlarımızdır.  Eğer maliyetiniz fazlaysa proje yapımında çok büyük sorunlar yaşayabiliyorsunuz. Bunun için tasarımı yaparken hem ekonomik hem de üretilebilir olmasını göz önünde bulundurmak zorunda kalıyoruz. Ayrıca imalat sürecimiz tamamlana kadar her parçayı ayrı ayrı test etmek zorundayız. Bu da büyük ölçüde maddi harcamalar gerektiriyor. Bununla beraber çalışmalarımızı sürdürürken sponsor firmamızın olmaması bizim için süreci daha fazla zorlaştırıyor. Yaptığımız işi “milli” bir iş olarak görüyoruz ve bunun için her ne kadar zorluklarla engellerle karşılaşsak da bizi motive eden çalışmalarımızı devam ettirmemizi sağlayan güç bu oluyor.

5)       Danışmanlık hizmeti alıyor musunuz?

Takımımızın ve topluluğumuzun danışmanlığını üniversitemizde Araştırma Görevlisi Burak Demirtaş hocamız yapmaktadır. Bu süreçte yanımızda olan başta üniversitemiz olmak üzere bütün hocalarımıza ve bizlerin yanında olan herkese çok teşekkür ederiz.

6)      Roket projesi maliyetli bir proje mi, sponsorunuz var mı? 

Birçok projede olduğu gibi roket projesinde de maliyet aslında spesifik bir durum. Yani kullandığınız parçalar, malzemeler, sensörler tamamen sizin elinizdeki bütçeye bağlı. Mümkün olduğunca tasarım aşamasında maliyeti gözeterek tasarım yapmaya çalışıyoruz. Kullandığımız birçok sensör ve alt sistem parçalarını takım üyelerimizle beraber kendi aramızda topladığımız paralarla alıyoruz ve ne yazık ki yeterli olmuyor. O yüzden sponsor desteği elzem oluyor. Şu an maalesef sponsor firmamız yok. Bunun için sponsor arayışlarımız devam ediyor.

7)       Hedefleriniz nelerdir, ulusal/uluslararası yarışmalara katılmayı düşünüyor musunuz?

Ulusal düzeyde şu anda Teknofest için çalışmalarımız devam ediyor. Gelecek dönemler için farklı irtifalarda birden fazla roketle yarışmaya katılmayı hedefliyoruz. Asıl hedefimiz, yeterli sponsor ve maddi desteği sağladığımız takdirde Uluslararası Roket Mühendisliği Yarışması olan (IREC) katılmak ve ülkemizi uluslararası arenada temsil etmek. 

8)       Diğer üniversitelerin roket takımlarıyla iletişiminiz var mı, fikir ya da bilgi paylaşımı yapılıyor mu? 

Türkiye’de amatör roketçiliğe olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Dolayısıyla Roket Yarışması’na her sene birçok takım başvuruyor. Yarışmaya yönelik olarak oluşturulan bir sosyal medya grubu var ve birçok takım merak ettiklerini sorarak yanıt alabiliyor. Bizler de tabiki bu süreçte bildiklerimizi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz.  Bilginin paylaştıkça çoğaldığını düşünüyoruz o yüzden merak edilenleri diğer takımlarla da paylaşarak mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışıyoruz. 

9)       Başka projeleriniz var mı?

Teknofest ile beraber çalışmalarına devam ettiğimiz başka bir projemiz de Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde yürütmüş olduğumuz  “T-233 Roket” projemiz var. Bu proje kapsamında hem lise ve ortaöğretimler için model roket atışları ve eğitimleri yapıyoruz hem de lisans ve lisansüstü seviyesinde savunma sistemleri için gerekli AR-GE araştırmalarını ve testlerini yapıyoruz. Yaptığımız model roketlerle belirli periyotlarla atışlar yaparak hava kirliliğinin yüksek olduğu bölgelerde zararlı gazların ölçümünü yapıyoruz. Ölçümler sonunda elde ettiğimiz verileri depolayarak değişimleri görebiliyoruz. Lisans ve lisansüstü seviyesinde hibrit yakıtlı roket motorları ve görüntü işleme sistemini kullanarak, hedef takip sistemi üzerine çalışmalar yapıyoruz. 

10)   Vizyoner Genç üyelerine ve takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz, Savunma Sanayii şirketlerine bizim aracılığımızla iletmek istediğiniz şeyler var mı?

Öncelikle bizim gibi birçok teknoloji takımlarının sesini duyurduğunuz için Vizyoner Genç ailesine çok teşekkür ederiz. Ülkemizin bizim gibi teknoloji ve savunma sistemleri alanında bir şeyler yapmak isteyen genç mühendislere ihtiyacının olduğunu düşünüyoruz. Bizlerin de bu doğrultuda hiç ara vermeden sürekli araştırması ve öğrenmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Ancak bu şekilde ülkemizi “Muasır Medeniyetler Seviyesine” çıkarabileceğimize inanıyoruz. Savunma ve diğer sektörlerdeki şirketlerden talebimiz biz ve bizim gibi diğer takımların bu çalışmalarda yanımızda olmaları ve bizlere maddi ve manevi yönden destek olmalarıdır.