TAY-TULPAR Sponsor Arıyor!

TAY-TULPAR Sponsor Arıyor!

1. Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

TAY- TULPAR takımı, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi bünyesindeki Makine, Elektrik Elektronik, Bilgisayar ve Çevre Mühendisliği bölümlerinden insanlık yararına projeler geliştirmek üzere bilgili, tecrübeli, ilgili ve son derece azimli mühendis adaylarından oluşmaktadır. Takımı bir araya getiren ve birbirine kenetleyen şey başlıca, 15 mühendis adayının insanlık yararına projeler üretmek ve yarınlara temiz, yaşanabilir bir dünyayı miras olarak bırakmayı ilke edinmesidir. Bu sene TEKNOFEST’e katılacağımız projelerimiz arama-kurtarma ve deniz temizliğini başlıca konu edinmiştir.

 

2. Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Misyonumuz, genç mühendis adayları olarak, ‘TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR TÜRKİYE İÇİN NİTELİKLİ MÜHENDİS’ olma uğrunda edinilen tecrübe, bilgi ve teknolojiyi insanlık yararına sunmak, Türk milletinin istiklal ve Cumhuriyet uğrunda verdiği mücadelede gösterdiği milli şuuru benimseyen, çağımızın gerekliliklerini öngörebilen, ülkesini ve milletini ileri taşıyan adını dünyaya duyurmuş Türk mühendis olma yolunda ilerleyen bir nesle katkıda bulunmaktır. 

Vizyonumuz, TAY-TULPAR takımımızın başlıca hedefleri insansız hava araçlarına dair elektronik, yazılım ve mekanik özellikleri öğrenmek, mühendislik becerilerinin gelişimini sağlamak, sosyalleşmek ve iletişim becerilerini geliştirmektir. Projemizin iç ve dış sistemlerini özgün fikirlerimiz ve özgün sistemlerimizle üretmeyi ayrıca donanımı ve yazılımı takımımız tarafından yapılacak olan Yerli Kumanda, Uçuş Kontrol Kartı ve Yer Kontrol İstasyonu üretmeyi ilke edindik.

 

3. Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz? 

Takımımızın her bir üyesi gelişen ve büyüyen Türkiye’nin kendi imkanlarıyla yerli, milli ve özgün teknolojiler üreten mühendis adayları olarak bir parçası olmanın gururu ve mutluluğunu yaşamakta. Bunun haricinden edindiğimiz bilgi, birikim ve tecrübe ile profesyonel iş hayatımıza bir şeyler başarmış ve deneyimlemiş olarak başlayacağız.

 

4. Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

TAY-TULPAR takımı kurucuları, eski üyeleri ve okulumuzun değerli öğretim üyeleri mentorluk ihtiyacımızda fazlasıyla bizlere destek olmaktadır. Buna ek olarak takımdaki üyeler yaptıkları araştırmalar ve ödevlendirmelerle kendi alanındaki çalışmalarını yürütmektedir.

 

5. Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz? 

Projelerimizin üretim aşamasında yaşadığımız zorluklarda ekipçe birbirimize tam destek vererek gerekli araştırmaları ve gerekli bağlantıları kurarak zorlukların üstesinden geldik. Genel anlamda sorun yaşadığımız alan maddi yetersizlikten dolayı malzeme tedarik edemememizdi. Maddi yetersizlik haricinde yaşadığımız diğer problem; TEKNOFEST 2022 Uluslararası İHA yarışmasına hazırlanırken üretim yapabileceğimiz bir yere sahip değildik. Ekip liderlerimizin evlerinde projelerimizi geliştirmeye ve İHA’mızı üretmeye devam ediyorduk ardından okulumuz tarafından 2022 senesinin Mayıs ayında takımımıza atölye tahsis edildi. 

  

 6. Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız? 

- TEKNOFEST 2020 Uluslararası Döner Kanat İHA Yarışması (Finalist) - TEKNOFEST 2021 Uluslararası Döner Kanat İHA Yarışması (Finalist) - TEKNOFEST 2022 Uluslararası Döner Kanat İHA Yarışması (Finalist) - TEKNOFEST 2022 Uluslararası Sabit Kanat İHA Yarışması (Finalist) - TEKNOFEST 2023 Uluslararası Döner Kanat İHA Yarışması - TEKNOFEST 2023 Uluslararası Sabit Kanat İHA Yarışması - AUSVI SUAS-2023 Uluslararası Döner Kanat İHA Yarışması (Haziran'da ABD’de düzenlenecek).

 

7. Neden sponsor arıyorsunuz?

Projelerimizin üretim aşamasında kullanılan malzemelerin kur farkından dolayı giderek artması, dolayısıyla tedarik sürecini daha da zorlaştırmaktadır. Buna ek olarak yurtdışı yarışmalarındaki ulaşım masraflarının maaliyetli olması ülkemizi yurtdışında temsil etme hedefimizden uzaklaştırmaktadır. Bizlere ‘TEKNOLOJİ ÜRETEN BİR TÜRKİYE İÇİN NİTELİKLİ MÜHENDİS’ olma sürecinde projelerimizin devamlılığı ve daha da geliştirilmesi için çalışmalarımıza ve başarımıza ortak olacak ve bu süreçte adını ülkemizde ve tüm dünyada duyuracak firmaları iş birliğine davet ediyoruz.

 

8. Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Teknolojik alanda devamlı olarak gelişen dünyada Türkiye’nin daha önemli bir yere sahip olması biz gençlerin elinde. Atatürk’ün ayak izlerini takip ettiğimiz bu görevde gelişen Türkiye için çalışmalarımızı sürdürmeli mirasımızı daha da ileriye taşımalıyız. Vizyoner Genç platformu bu görevde biz gençleri, bizlere destek sağlayacak firmalarla ve gelişmelerle buluşturuyor. Bizlerin de kullandığı bu platformu üretken her gencin kullanmasını TAY- TULPAR İnsansız Hava Aracı takımı olarak tavsiye ediyoruz.

  

Takımınızın Sosyal Medya Platformları 

Instagram: @tay_tulpar 

Youtube:@TAY-TULPAR