Gündem TEKNOFEST Dünyanın Dört Bir Yanından Gelen Gençleri, Bilim ve Teknoloji Ortak Paydasında Buluşturuyor

TEKNOFEST Dünyanın Dört Bir Yanından Gelen Gençleri, Bilim ve Teknoloji Ortak Paydasında Buluşturuyor

Atatürk Havalimanında, 17- 22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, dünyanın dört bir yanından gelen gençleri, bilim ve teknoloji ortak paydasında buluşturuyor. 17 Eylül Salı günü düzenlenen açılış töreniyle başlayan TEKNOFEST İSTANBUL'da sırasıyla Baykar Makina Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tören kapsamında birer konuşma gerçekleştirdiler.

TEKNOFEST’in ikinci yılında, gençlerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu kaydeden Selçuk Bayraktar, sözlerine şu şekilde devam etti:

“TEKNOFEST bu yıl 19 farklı alanda, 122 ülkeden, 81 ilimizden 50.000 yarışmacının katıldığı teknoloji yarışmalarının adresi oldu. Bu sayede gençlerimiz roket yarışmalarında, İHA (İnsansız Hava Aracı) yarışmalarında, uydu yarışmalarında göklere imzalarını atıyor. Uluslararası Girişim Zirvesi’nde, Siber Güvenlik Yarışması’nda, teknolojide lider olmak için dünyayla yarışıyorlar.

15 yıl öncesinde milli teknoloji hamlesi vizyonuyla, Türkiye’nin özgün İHA’larını geliştirmek için yola çıkmıştık. Bugün çok şükür ülkemiz, binlerce kişinin alın teri ve aklıyla sadece İHA’larda değil pek çok alanda büyük gelişme gösterdi. TEKNOFEST, kaydedilen gelişmenin milletimizle buluştuğu yerdir. Milletimiz bu buluşmaya en güçlü şekilde sahip çıkıyor. Burada bir kıvılcım kocaman bir aleve, bir yolculuk adeta toplumsal bir seferberliğe dönüşüyor. İnanıyorum ki bundan sonra milli teknoloji hamlesi, güçlü ve müreffeh Türkiye’nin yol haritası olarak, milletçe sımsıkı sarıldığımız ortak idealimiz olacaktır.”

Konuşmasında gençlerden, fikir üretmelerini isteyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ise şunları kaydetti:

“İyi yetişmiş nesillerle aşılamayacak herhangi bir problem yoktur. İlgi alanınız ne olursa olsun, yaptığınız işin en iyisini, en güzelini yapmaya çalışın. Motivasyonunuzu asla kaybetmeyin. Merakınızın üzerine gidin. Tabi bunun için önce kabiliyetlerinizi, içinizdeki cevheri keşfetmeniz gerekiyor. İşte burada düzenlediğimiz yarışmalar bu yüzden çok önemli.”

Konuşmalar ve açılış töreninin ardından, SOLOTÜRK Gösteri Ekibi’nin gerçekleştirdiği uçuşla birlikte hava gösterileri ayağına da start verilen TEKNOFEST’in ziyaretçi sayısı, ilk günden 100.000’in üzerine çıktı.

Festival kapsamında 22 Eylül'e kadar hava gösterilerine devam edilmesi; F-16, Su-35, F-5, Su-30, Hürkuş, BE 200, T129, CH-47 ve MC-21 gibi farklı platformlarla uçuş yapılması planlanıyor. Statik sergide ise A400M, C160, F-4, KT-1, T-38, CH-47, T625 ve S70 gibi hem sabit kanatlı hem de döner kanatlı pek çok hava aracı ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.

Dikey Rüzgar Tüneli, Gök Bilim Planetaryum, Bilim Seferberliği Planetaryumu, Hava Araçları Sergisi ve Kara Araçları Sergisi gibi farklı etkinlikleri bünyesinde barındıran TEKNOFEST’te, Anadolu Ajansınca paylaşılan bilgilere göre "Uzay Taşıtları, Tarih Öncesi Dönemin İzleri", "Roketimi Tasarlıyorum", "Desenli Kanatlar", "Havacılık ve Uzay", "Nanoteknoloji", "Enerji Teknolojileri", "Elektronik Programlama", "Robotik Kodlama", "Mobil Uygulama ve Programlama" konulu eğitimler de gerçekleştiriliyor.

Baykar A.Ş.’nin üzerinde çalıştığı ve kısa süre önce duyurulan uçan araba Cezeri ise etkinliğin en fazla ilgi gören araçlarından bir tanesi olarak öne çıkıyor. Uçan araba konseptinin gerek askeri gerekse de sivil olarak kendisine pek çok kullanım alanı bulacağı belirtilirken, Cezeri’nin teknik özelliklerinin ise şu şekilde olduğu dile getiriliyor:

  • Azami sürat: 100 km,
  • Azami irtifa: 2 km,
  • Havada kalış süresi: 1 saat ve
  • Menzil: 70- 80 km