Gündem TEKNOFEST İSTANBUL için Geri Sayım Bitiyor

TEKNOFEST İSTANBUL için Geri Sayım Bitiyor

İkinci kez 2019 yılında düzenlenecek olan TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 17- 22 Eylül tarihleri arasında, Atatürk Havalimanında gerçekleştirilecek. Statik sergilerden hava gösterilerine, yarışmalardan zirve ve seminerlere pek çok farklı organizasyonu bünyesinde toplayan TEKNOFEST İSTANBUL, çocuklara yönelik eğitici etkinlikleri de ziyaretçilerinin ilgisine sunacak.

Türkiye Teknoloji Takımı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen organizasyon; ASELSAN A.Ş., HAVELSAN A.Ş., ROKETSAN A.Ş., Baykar A.Ş., STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş., TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş., Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. ve TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) gibi savunma sanayii sektörünün önde gelen kuruluşları tarafından da destekleniyor.

TEKNOFEST bünyesinde, gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusuna ilgilerinin arttırılması hedefiyle planlanan yarışmalara, Türkiye dahil 122 ülkeden 17 bin 373 takım ve 50 bin yarışmacı başvuruda bulundu. İlkokul, ortaokul, lise, “lisans ve lisans üstü” ve mezun şeklinde kategorilere ayrılan TEKNOFEST İSTANBUL yarışmaları; havacılıktan otomotive, yapay zekadan simülasyon sistemlerine, su altı araçlarından otonom araçlara uzanan geniş bir spektrumu kapsıyor. Bu yarışmalardan bir tanesi olan Hack İstanbul’da 132 ülkeden binlerce “hacker” bir araya getirildi. Yarışmanın 22 Eylül’de gerçekleştirilecek olan finalinde ise sona kalan 10 takım, İstanbul’da rekabet edecek. Takımlardan birinciye 10.000, ikinciye 6.000 ve üçüncüye ise 3.000 Amerikan doları para ödülü verilecek.

Ayrıca etkinlik tarihi yaklaştıkça, Türk savunma ve havacılık firmalarının katılımlarına dair detaylı bilgiler de gün yüzüne çıkıyor. Anadolu Ajansının paylaştığı bilgilere göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. TEKNOFEST İSTANBUL’da; Milli Muharip Uçak’ın birebir ölçekli bir modeli, Hürjet Jet Eğitim ve Hafif Taarruz Uçağı “mock-up”ı, T625 Gökbey Genel Maksat Helikopteri, Anka İHA (İnsansız Hava Aracı), Aksungur İHA, Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri, Hürkuş Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı’nı sergileyecek. ASELSAN A.Ş. ise Genel Maksat Helikopter Kokpiti, Ertuğrul Bomba İmha Robotu, Kaplan İnsansız Kara Aracı, Uzaktan Kumandalı Atış Platformu, İHA Savar, Serçe Çok Rotorlu İnsansız Uçan Sistem, Karagöz Balonlu Gözetleme Sistemi ve Akustika Otonom Sualtı Aracı gibi ürünleriyle katılım gerçekleştirecek.

Öte yandan gençleri teknolojiyle ortak paydada buluşturma amacını taşıyan böylesi bir Festival’de SAHA İstanbul Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesinin, gençlere tarih bilinci aşılamak adına son derece anlamlı bir adım atarak, Teknopark İstanbul standında Nuri Demirağ’ın Nu.D. 36 eğitim uçağının simülasyonunu ziyaretçilerin ilgisine sunması planlanıyor.

TEKNOFEST’te sergilenecek platformlar arasında en fazla ilgi çekenlerden bir tanesinin ise Baykar Makina tarafından geliştirilen Akıncı TİHA (Taarruz İnsansız Hava Aracı) olması bekleniyor. Kısa süre önce ilk motor çalıştırma testini yapan, TEKNOFEST’ten sonra da ilk uçuşunu yapması beklenen Akıncı ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Baykar Makina Teknik Müdürü ve Türkiye Teknoloji Takımı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar şunlar kaydetti: “İnsansız hava araçları biraz çocuk gibi, biraz yüzmeye benzetiyorum bunu ama emeklemeye başladı. Ayağa kalkıp yürüyecek, sonra biraz pist üzerinde koşacak. Çok hızlı koşunca zaten uçmaya başlıyor. Dönüp inmesi kalıyor. Tabi ki bunu otomatik bir şekilde yapıyor hava aracımız, şu anda emniyetli bir şekilde bütün adımları ve sistemleri kendi mühendislerimiz geliştiriyor. Elektroniklerini, yazılımlarını, milyonlarca satır kod var içerisinde, binlerce devre bileşeni var. Onlarca gömülü bilgisayar var. Yerdeki sistemleri var, mekanik sistemleri var. Yıllardır bunlar tasarlandı, hepsi bir araya geldi ve denemeleri devam ediyor.” Akıncı’nın halihazırda bütün alt sistemlerinin entegre edilmiş durumda olduğunu belirten Selçuk Bayraktar, kontrollerin devam ettiğini ve emniyet kriterlerinin hepsi sağlanır sağlanmaz uçuşun gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Festival’de Hürkuş Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı, T129 Atak Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, Türk Yıldızları Akrotimi ve SOLOTÜRK Gösteri Ekibi’ne ilave olarak çeşitli yabancı ekipleri de gösteri uçuşları gerçekleştirecekler.