Teknolojiyle İç İçe Olanların Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

Teknolojiyle İç İçe Olanların Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

1. 2001: A Space Odyssey (1968) 

IMDB: 8.3 / 10

Film, bilim kurgu yazarı olan Arthur Clarke’in kısa bir öyküsünden esinlenilmiş.Sadece teknoloji alanında da değil psikoloji, fizik ve evrim gibi çeşitli bilimsel olgulara da farklı bakış açıları sunan film, yapay zeka ve teknoloji ekseninde geçmektedir. Gerek yapay zekayı ironik bir şekilde ele alışı, gerekse diğer bilim dallarına yapmış olduğu göndermeler ile çeşitli eleştirilere maruz kalan 2001: A Space Odyssey, dört dalda Oscar’a aday olmuş ve gelmiş geçmiş en iyi bilim kurgu filmleri arasında gösterilmiştir. 

 

2. The Day The Earth Stood Still

IMDB: 7.8 / 10

1951 yılında yayınlanan ve büyük yankı uyandıran, geleceği öngören kült filmler arasına girmeye aday olan bir bilimkurgu filmidir. Filmde, uzaydan dünyaya gelen bir robotun gözünden teknolojinin yanlış kullanımıyla neler olabileceği anlatılmaktadır. The Day The Earth Stood Still, bu konuda yapılmış ilk filmlerden biridir.

 

3. Ex Machina (2015)

IMDB: 7.7 / 10

Silikon Vadisi’nde yazılım uzmanı olarak çalışan ve oldukça başarılı işlere imza atan bir prestije sahip olan Caleb’in düzenlenen bir yarışmaya katılmaya karar vermesiyle film başlar. Katıldığı yarışmanın ödülü olarak Caleb, dağ evinde yaşamını sürdüren ve kimsenin bilmediği gizemli CEO olarak adlandırılan Nathan ile tanışma fırsatı yakalayacaktır. Caleb’in bilmediği şey ise orada kendisini ‘Ava’ isminde bir robot kızın bedeninde programlanmış ve zamanın en üstün özelliklerine sahip bir yapay zekanın bekliyor olduğudur. Birçok ödüle layık görülen ve geniş yankı uyandıran bu film, gelecek adına bazı yeni tartışmaların da ortaya çıkmasına neden olmuştur.

 

4. Upgrade (2018)

IMDB: 7.6 / 10

Teknolojinin artık insan hayatının her anına egemen olduğu bir zaman diliminde Grey Trace mevcut duruma karşı çıkmaktadır. Ancak bir gün eşi  Asha'nın 4 kişinin saldırısı sonucu öldürülmesi ve kendisinin omurilik felci geçirmesi sonucu ölümü beklemekten başka bir çaresi kalmadığının farkına varmıştır. Bir gün kendisini ziyaret eden bir mucidin icadı ise ona umut olur. STEM adı verilen çip sayesinde yeniden ayağa kalkan Grey, STEM'in üstün işlemci gücü sayesinde olağanüstü yeteneklere kavuşur. Hayattaki tek amacı ise karısını öldürenlerden intikamını almak olacaktır.

 

5. A.I. Artificial Intelligence (2001)

IMDB: 7.1 / 10

İçinde bulunduğumuz çağdaki gelişmelerin ilk örneklerini sunan film, unutulmaz yapıtlar arasındadır. Filmde 11 yaşında sıradan bir çocuk olan David’in karşılaştığı bazı olaylar sonrası benliğini sorgulamaya başlaması ve kendini bulma yolculuğu anlatılmaktadır. Son derece normal ve sıradan bir çocuk gibi dursa da aslında aynı insan gibi davranan üstün özelliklere sahip gelişmiş bir yapay zeka olduğunu fark etmeye başlar.

 

6. I, Robot (2004)

IMDB: 7.1 / 10

Son dönem bilimkurgu filmleri arasında geleceği konu alan başarılı filmlerden biri olan I,Robot vizyona girdiği andan itibaren büyük ses getirmiştir. Filmdeki olaylar 2035 yılında geçmektedir. O dönemde artık insan hayatının vazgeçilmez bir parçası olan robotlar giderek insansı özellikler kazanmıştır. İnsan ve robot arasında her şeyin oldukça güzel ve başarılı gittiği bir zaman diliminde filmin kahramanlarından olan Spooner hariç herkes yaşamın olağan akışına alışmıştır. Ortaya çıkan bir suçun robotlar tarafından kasıtlı şekilde işlendiğini düşünen Spooner, robotlara duyduğu güveni kaybetmiş ve diğer insanlar tarafından da bu düşüncesi nedeniyle deli olarak nitelendirilmeye başlanmıştır.

 

7. The Blade Runner 2049 (2017)

IMDB:  7 / 10

1982 tarihli The Blade Runner filminin devamı olan Blade Runner 2049'da, ilk filmdeki hikâyenin yaklaşık 30 yıl sonrasında gerçekleşen olaylar anlatılmaktadır. Los Angeles Polis Departmanı’nda görevli bir memur, şans eseri tüm toplumun hayatını tehdit eden ve küresel çapta kaosa neden olabilecek bir sırrı ortaya çıkarmıştır. Olası kötü sonuçları ve felaketleri önleyebilmek için bazı bilim adamlarına danışmaya ve önemli kişilerden yardım istemeye başlar. Ancak her gittiği kişi ve karşılaşılan olay ona yeni bir kapı açmakta ve kendisini teknolojinin yönlendirdiği bir deney olarak görmeye başlamasına neden olmaktadır. İç içe geçen bazı olayların filmin belirli aşamalarında başa sarması ve her olayın birbiriyle bağlantılı şekilde işlenmesi filmi farklı kılan özelliklerinin başında gelmektedir.

 

8. HER (2013)

IMDB: 7 / 10

Bilimkurgu/romantik bir film olan Her (Aşk) filminde, bir yapay zeka ile bir insan arasındaki aşk anlatılmaktadır. Filmde ikilinin birbirlerine kendi dillerinde yazdıkları mektuplar ile bir robot ve insanın ne kadar yaklaşabileceği olgusu fütüristik bir şekilde ortaya konuluyor. Oscar adayı olan film, gerek toplumsal göndermeleri gerekse filmde geçen teknolojik atıfları sayesinde izleyenleri hemen etkisi altına almayı başarıyor.

 

9. Chappie (2015)

IMDB: 6.8 / 10

Robotlardan oluşan polis güçleri, devletin en önemli kolluk kuvvetleridir. Bu durumdan rahatsız olan insanlar ise robotlara karşı koymaya hazırlanmaktadır. Bu amaçla gizlice robot polislerden biri kaçırılır ve yazılımcı Deon tarafından yeniden programlanır. Böylece ilk kez kendi adına düşünen ve hisseden bir robot yaratılmış olur. Ancak Chappie adını alan bu robot, kısa süre içerisinde yeniden insanlığa karşı bir tehdit olarak algılanacak ve insanlık daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacaktır. 

 

10. Automata (2014) 

IMDB: 6.1 / 10

Olası bir  gelecekte yaşanan, insan ve yapay zeka arasındaki bilinç yarışını konu alan filmde yapay zekaların üstünlüğü ele geçirdiği bir dünya anlatılmaktadır. Zamanla yapay zekaların kendi kurallarını yaratmaya ve kendi aralarında koloniler kurup dünyayı yönetmeye başladıklarını, çeşitli sınıf farklılıkları ile birbirlerinden ayrıldıklarını anlatan filmde insan ile yapay zekanın rollerinin değiştiği görülmektedir.