TSK KARA ARAÇLARI: ALTAY TANKI

TSK KARA ARAÇLARI: ALTAY TANKI

Günümüzün ve geleceğin muharebe koşullarına cevap verme vizyonuyla ortaya çıkması hedeflenen ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın T1 ve T2 konfigürasyonlarına ilişkin geliştirme, prototip üretimi, test ve seri üretim programının temelleri, 9 Kasım 2018 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı ve BMC arasında imzalanan seri üretim sözleşmesiyle atılmıştır.

Programın çerçevesinde ana yüklenici rolü üstlenen BMC, sözleşme kapsamında 250 adet ALTAY Ana Muharebe Tankı’nı üreterek, belirlenen takvime göre Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edecektir. Proje kapsamında ASELSAN, ROKETSAN, MKEK ve HAVELSAN başta olmak üzere büyük çoğunluğu yerli olan 200’e yakın alt yüklenici görev alacaktır.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin geleceğe yönelik ihtiyaçlarından yola çıkarak geliştirilen ALTAY, yeni koruma konseptine göre en üst seviyede manevra kabiliyeti, yüksek beka kabiliyeti ve ateş gücüne sahip olacak şekilde T1 ve T2 olarak iki konfigürasyonda üretilecektir. Proje kapsamında ayrıca “İnsansız Kuleli ALTAY 3” tankı da geliştirilecektir.

 

Kaynak: Savunma Sanayii Başkanlığı