Türkiye'nin Girişimcilik Dünyasındaki Konumu

Türkiye'nin Girişimcilik Dünyasındaki Konumu

Türkiye, son dönemlerde girişimcilik konusunda büyük gelişmeler yaşıyor. Bu gelişmelerin en belirgin yaşandığı senelerden birisi olan 2017’deki veriler bu tezimizi kanıtlar nitelikte. Türkiye’de yapılan toplam yatırım tutarının 177 milyon doları geçtiği sene, Türkiye girişimcilik tarihinde bir rekora imza attı. 2017 senesinde, 167 girişim yatırım aldı. Fintech olarak geçen Finans Teknolojileri alanı, 18,6 milyon dolar ile en fazla yatırım yapılan alan oldu.

 

Yaşanan gelişmeler, gençlerin girişimciliğe bakış açısını da olumlu yönde etkiliyor. Bu etkilenmeyi kurulan girişimler, yapılan girişimcilik etkinliklerinde, eğitim programlarında, girişimci ekosistemi destekleyen kuluçka ve yatırım merkezlerinin sayılarında artış olarak da görüyoruz. Ülke olarak girişimcilik konusunda bir ataktayız.

 

TÜBİTAK’ta yer alan girişimcilik programları ve KOSGEB gibi devlet destekli programlarla da girişimciliğe olan teşvik artıyor. Tübitak 1514 Fon Programı olan Girişim Sermayesi Destekleme Programı veya bir diğer adıyla Tech - InvesTR, dünyada önde gelen programlardan birisi olarak geçiyor.

 

Üniversite öğrencilerinin, geçmiş yıllara göre girişimciliği bir meslek olarak düşünme oranları giderek yükseliyor. Yapılan son araştırmalarda üniversite öğrencilerinin %65’inin mezun olduktan sonra girişimciliği hedefledikleri görülüyor. Bunun en büyük sebeplerinden birisi, kendi işine sahip olma isteği.Türkiye’deki girişimcilik aktivitelerini dünya ile karşılaştırdığımızda, startups.watch’un raporlarında, Amerika, Birleşik Krallık gibi ülkelerin yer aldığı Süper Lig’in bir altı olan 1. Lig’de olduğumuzu görüyoruz. İspanya, Hollanda, Belçika gibi önemli ülkeler de bizimle aynı ligdeler.

 

Bir başka uluslararası liste olan Küresel Girişimcilik Endeksi’nde ise 12 sıra gerileyerek 25. sıradan 37. sıraya yerleştik. Listenin başını Amerika, İsviçre ve Kanada çekiyor. Liste, Amerika merkezli The Global Entrepreneurship and Develeopment Institute tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanıyor ve girişimciliğin kalitesi, yaygınlığı, derinliği ölçülüyor.

 

Türkiye, girişimcilik konusunda gelişmekte olan bir ülke. Girişimciliğin üst düzeyde gerçekleştirildiği Amerika ile karşılaştırdığımızda, ülkemizin bir hayli yol alması gerektiğini görüyoruz. 2017’de Türkiye’de 167 yatırıma 177 milyon dolar yatırım yapılırken Amerika’da 8.000’den fazla girişime 85 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Bunun yanında, ülkemizdeki girişimcilik ekosistemine bakıldığında kadın ve 18-24 yaş arası gençlerin girişimciliğe katılımları, diğer ülkelerle karşılaştırıldığına rakamsal olarak daha düşük kalıyor.