Uyarlanabilir Öğrenmenin Bugünü ve Geleceği

Uyarlanabilir Öğrenmenin Bugünü ve Geleceği

“Sarı bir ormanda ikiye ayrıldı yolum,

İkisinden birden gidemediğim ve yazık ki 

Tek yolcu olduğum için üzgün, uzun uzun

Baktım görene kadar birinci yolun

Otlar, çalılar arasında kıvrıldığı yeri.” 

- Robert Frost

Şair Robert Frost, aynı sorunla yüz yıldan beri karşılaştığımızı gösteriyor aslında. Öğrenecek çok fazla şey var, zaman ise çok az… Yaşam, o zamandan bu yana giderek daha da hızlandı, öğrenciler aynı anda birden çok şeye zaman ayıramayacağının farkında. Kendileri için en doğru olan, eşsiz öğrenme yolculuğunu nasıl planlıyorlar? Kararlar, kararlar…

Robert Frost, daha az yürünen edilen yolu tercih etti. Öğrenciler de aynı şekilde, kendileri için en önemli olan bilgiyi ve çalışma şeklini içeren yolu tercih eder veya etmeliler. Ne var ki öğrenme yolları, otlar ve çalılıklarla dolu ve pek iyi de aydınlatılmamış olabilir. Belki de en önemli yol, anlamadığımız şeyleri içerendir! Öğrenmeye başlayana kadar neyi bilmediğimizi bilemeyiz. 

Hayatın birçok alanında olduğu gibi, teknoloji eğitimde bize yardımcı olmak için yanımızda. Uyarlanabilir öğrenme modeli, her kullanıcı için ilgi çekici, kullanışlı ve en önemlisi benzersiz olan kişisel bir öğrenme ortamı oluşturabilir. Uyarlanabilir öğrenme modeli sayesinde, zamanımızı ve kaynaklarımızı iyi kullanabilir, iş ve öğrenme hedeflerimize ulaşmak için ihtiyaç duyduğumuz yönlendirmeyi alabiliriz. 

Uyarlanabilir Öğrenme Nedir?

Uyarlanabilir öğrenme, her öğrencinin özel ihtiyaçlarını karşılayan, benzersiz öğrenme yolunu geliştirmek için algoritmaların kullanılmasıdır. Uyarlanabilir öğrenme, her öğrencinin güçlü ve zayıf yönlerini ya da ne kadar iyi performans gösterdiklerini dikkate alacaktır. Kısacası uyarlanabilir öğrenme, öğrenciden öğrenir. Öğrenmenin sunumunu ve öğrenme deneyiminin zorluğunu yönlendirmek için öğrencinin verdiği yanıtları kullanır. Her öğrencinin ne kadar iyi öğrendiğine bağlı olarak, zaman içinde kendi kendisini ayarlayacaktır.

Öğrenci sayısı kadar öğrenme tarzı olduğu bir gerçek. Bu nedenle bütün öğrencilerin ihtiyaçlarını aynı anda karşılayabilecek tek bir eğitim tasarlamak inandırıcılığını yitirdi. Her öğrencinin beklentilerini karşılamak, zamandan ve paradan tasarruf etmek için uyarlamalı öğrenme teknikleri kişiselleştirilmiş öğrenme modelinin bir parçası olarak düşünülmelidir. İçeriğin alaka düzeyi, kullanıcının katılımını arttırmada hayati öneme sahiptir. 

Sıkıcı bir televizyon programının karşısında kaç saat oturabilirsiniz? Muhtemelen fazla sürmez. Kullanıcılar olarak bizlerin, zevkimize uymayan şeylere tahammül etme süremiz giderek kısalıyor. Konu tercihlerimizden sahip olduğumuz zamana kadar, tüm tercihlerimizi kayıt altına alıp bize en uygun içeriği sunan online yayın platformları çağındayız. Dolayısıyla, bütün alışkanlıklarımız değişti.

Uyarlanabilir öğrenme, bunu online eğitimler için de yapıyor. Tercihlerimize, göz atma geçmişimize veya işimize göre, en ilgi çekici veya uygun görülen içeriği sunuyor. Bir anlamda, modern ansiklopedi görevi görüyor. İlgili bilgileri bir araya getirir ve bu sayede hiçbirini gözden kaçırmamıza fırsat vermez.

Ancak, gerçek anlamda bir uyarlanabilir öğrenme modeline geçmek şu anda çok da kolay görünmüyor. Yine de sık sık anketler yaparak belli bir ölçüde uyarlanabilir öğrenme gerçekleştirilebilir. Eğitimcilerin öğrencilerine 7/24 iletişime geçebileceği veya öğrenme programlarına erişilmesini sağlayacak tamamen otomatize edilmiş, ölçeklendirilebilir teknolojiler de mevcut. Bu platformlar, güveni artıracak ve öğrenmenin kişilere uygun bir yolunu sağlayacaktır.

Uyarlanabilir öğrenme, henüz herkesin yürümediği bir yoldur. Ancak pratikliği ile öğrencilere cazip gelmesi ve sık kullanılan bir yola dönüşmesi fazla uzun sürmeyecek!