Blog “Uzaktan Çalışma” İş İlanlarına Başvuranlar için CV Hazırlama

“Uzaktan Çalışma” İş İlanlarına Başvuranlar için CV Hazırlama

Covid-19 iş gücünü etkilemeye devam ederken, uzaktan iş tecrübenizi özgeçmişinize eklemek ve bu şekilde güncellemek, potansiyel işverenlerin görmesi açısından önemlidir.

Evden çalışma işleri geleneksel pozisyonlardan büyük ölçüde farklılık göstermektedir. Uzaktan iş deneyiminiz varsa, potansiyel işvereninizin işe aldıkları uzak pozisyon için nitelikli olduğunuzu bilmesini sağlamak için özgeçmişinizi bu çalışma tarzına uyarlamanız önem arz etmektedir. Uzaktan çalışma yeteneği, birçok işverenin evden çalışma pozisyonları mevcutsa bir çalışanda aradığı benzersiz bir beceridir. Becerilerinizi ve niteliklerinizi vurgulayan herhangi bir işte olduğu gibi, uzaktan iş özgeçmişinizin, başvurduğunuz iş türü buysa, evden çalışma yeteneğinizi yansıtması gerekmektedir.

Bir süre uzaktan çalıştıktan sonra daha iyi bir iş bulmanıza yardımcı olmak için özgeçmişinize uzaktan iş deneyimi eklemenin bazı yolları:

1) Uzaktan çalışma deneyiminizi özgeçmiş özetinize ekleyin.

Özgeçmişinizde niteliklerinizin bir özeti varsa, orada uzaktan çalışma deneyiminizin ayrıntılarını verebilirsiniz. Bu bölüm özgeçmişinizin en üstünde olduğundan, işe alım yöneticileri hemen uzaktan çalışabileceğinizi bileceklerdir. Bu bölüm tipik olarak madde işaretli bir listedir ve deneyiminize ve işle nasıl ilişkili olduğuna dair genel bir bakış sağlar. Bu nedenle, uzaktan bir işe başvuruyorsanız, uzaktan çalışma geçmişiniz ve bunun şirket için nasıl yararlı olacağı hakkında ayrıntılar ekleyin.

2. Uzaktan çalışma deneyiminiz için ek bir bölüm oluşturun.

Yeterli uzaktan çalışma deneyiminiz varsa, özgeçmişinizde bu çalışma tarzına ayrılmış yeni bir bölüm oluşturmayı unutmayın. Bu, uzaktaki işverenlere, işe aldıkları işi başarılı bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz ve bu alanda bol miktarda deneyime sahip olduğunuzu göstermek için mükemmel bir yol olacaktır.

3. Beceri bölümünüze dahil edin.

Uzaktan çalışmak bir beceri olduğu için, onunla ilgili deneyiminizi özgeçmişinizin beceriler bölümüne ekleyebilirsiniz. Diğer becerilerinizin uzak bir ortama nasıl fayda sağlayabileceğini düşünmek de önemlidir. Örneğin; güçlü iletişim becerileriniz varsa, görüntülü görüşmeler, telefon görüşmeleri veya e-posta yoluyla bağlantıda kalma becerinizden bahsedebilirsiniz. Çünkü bunlar uzaktaki çalışanların ekipleriyle iletişim kurmasının yaygın yollarıdır.

4. Başvurduğunuz pozisyona göre uyarlayın.

Bir özgeçmiş yazarken, başvurduğunuz işi göz önünde bulundurmanız gereklidir. Özellikle uzak bir işe başvuruyorsanız, şirketin uzaktan nasıl çalıştığını belirlediğinizden emin olun. Ayrıca, iş tanımını gözden geçirmeniz ve özgeçmişinizde yalnızca ilgili çalışma geçmişinizi ve becerilerinizi kullanmanız gerekir. Ardından, işe alım yöneticilerine uzak iş gücüne nasıl olumlu bir şekilde katkıda bulunabileceğinizi gösterirken şirketin ihtiyaçlarına uygun bir özgeçmiş oluşturun.

Kaynak:

https://www.indeed.com/career-advice/finding-a-job/how-to-write-your-remote-job-resume