Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi

Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi

Tanksavar füzeleri ile donatılan Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi (UKTK), Savunma Sanayii Başkanlığı ve FNSS arasında imzalanan Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi kapsamında özgün olarak geliştirildi. Söz konusu sözleşme, milli ve yerli imkânlarla tasarlanıp üretilen, toplam 260 adet paletli ve tekerlekli tipte zırhlı araç ve uzaktan komutalı tanksavar kulesinin tedarik edilmesini kapsıyor.

 

UKTK, dünyada çeşitli örnekleri olan, mevcut uzaktan komutalı silah sistemleri (UKSS)’ne sonradan entegre edilen tanksavar füzesi yaklaşımlarından farklı olarak; en başından bir tanksavar kulesi olarak tasarlandı. Bu sayede, gerek füze kullanım etkinliği gerekse beka yeteneği açısından, çok daha etkin bir çözüm ortaya çıktı.

 

UKTK’nın başlıca özellikleri, şöyle sıralanıyor:

 

 • Göreve Adanmışlık: UKTK, en başından itibaren tanksavar görevine yönelik tasarlandığı için, başka bir amaçla tasarlanmış bir kuleye daha sonradan kazandırılamayacak fiziksel özelliklere sahiptir. Siluetin düşüklüğü; entegre zırh çözümü, hedef tespiti, teşhisi, takibi ve füze güdümü ile ilgili sistemlerin konumu; çok kısa sürede kule konfigürasyonundan üç-ayak lançer konfigürasyonunda dönüştürülebilme, füzelerin konumu; boşalan lançerin sahada yeniden yüklenmesi mekanizması gibi konularda, UKTK, yüksek görev başarımı için en optimum tasarıma sahiptir.

 

 • Modülerlik: STA Projesi’nin gereksinimleri uyarınca, UKTK, hem KORNET-E hem de OMTAS füzeleri ile donatılabiliyor. Biri Doğu, diğeri de Batı Bloku anlayışına göre tasarlanmış bu iki füzenin güdüm tipleri de birbirinden farklı. UKTK, farklı füzelerin kullanılmasını baz alan bu zorlu gereksinimi, ortak bir altyapı üzerinde, bazı bileşenlerin değiştirilerek kullanılması ile sağlıyor. UKTK, tasarımı itibarıyla farklı füzelerin entegrasyonuna en baştan hazır ve bu özelliği, kullanıcılarına büyük bir esneklik sağlar.

 

 • Kolay Entegrasyon: Geleneksel silah kulelerinin aksine, UKTK’da herhangi bir sepet yapısı bulunmadığından, kule, tamamen araç tavanının üzerinde yer alıyor. Bu sayede, araç içi kullanılabilir hacim artıyor. UKTK, düşük silueti ve ağırlığı sayesinde, bir çok farklı tipteki zırhlı araca entegre edilebiliyor.

 

 • Yüksek Görev Performansı: Yatay eksende 360 derece sınırsız dönebilme yeteneğine ve -25° ile +25° derece arasında yükseliş açısı yeteneğine sahip olan UKTK, 2 adet tanksavar füzesi ve ikincil silah olarak da bir adet eş eksenli 7,62 mm makineli tüfek taşıyor. Kule, sahip olduğu atış kontrol sistemi vasıtasıyla, füze ve makineli tüfeğin, hedefi yüksek isabet oranı ile vurabilmeleri için gerekli tüm balistik hesaplamaları, otomatik olarak gerçekleştiriyor. Kuleye entegre nişancı görüş sistemi ve içerisinde bulunan; yeni nesil termal kamera, gündüz kamerası ve lazer mesafe ölçme cihazı sayesinde, silahlar, her türlü hava şartında, en etkin şekilde kullanılabiliyor. UKTK, yapılan ilk atış testinde, taşıdığı füzenin azami menzilinde, hedefi tam isabetle vurabildiğini gösterdi. İkincil silah ise kulenin ateş gücünü arttırıyor ve görev alanını genişletiyor. İkincil silahın; kurma, tetik düşürme, ateşlenmemiş mühimmatın elektrik tahrikiyle dışarı atılması gibi fonksiyonları, araç içinden otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Kule, elektrikli takat sistemine ve hareket halinde isabet oranını arttırmaya yönelik iki eksen stabilizasyon yeteneğine de sahiptir.

 

 • Yüksek Koruma ve Güvenilirlik: Sistemin bekâsının, tasarımın en başından itibaren gözönüne alınması sayesinde, entegre zırh çözümü en hafif ancak en yüksek koruma seviyesini sağalayacak şekilde geliştirilmiştir. Araç içerisindeki nişancı, kontrol konsolu vasıtasıyla balistik koruma altında; gözetleme, hedef tespit, tanıma, hedefe kilitlenme ve füze güdüm fonksiyonlarını yerine getirebiliyor. Araçta yer alan görev ekipmanları akü seti ve akıllı güç dağıtım sistemi sayesinde, acil bir durum olduğunda; kule takat sistemi, silah sistemi ve görüş sistemleri, araç akülerinden bağımsız şekilde, bir süre daha kullanılabiliyor.

 

UKTK TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 

 • ANA TEÇHİZAT

Ana Teçhizat KORNET-E Tanksavar Füzesi (2 adet) veya

MIZRAK-O Tanksavar Füzesi (2 adet)

 

 • İKİNCİL TEÇHİZAT

Tip / Kalibre 7.62 mm Makineli Tüfek

Hazır Mühimmat 500 Adet

 

 • KULE TAHRİK SİSTEMİ

Tip Elektrikli, Çift Eksen Stabilizasyon Sistemi

Yan Eksen 360° Sürekli

Yükseliş Ekseni -25° ile +25°

Azami Hız >60°/saniye, Yan ve Yükseliş Ekseninde

Takip Hızı 0.3 milyem/saniye

Hareket Sınırları Otomatik ve Programlanabilir

 

 • GÖRÜŞ SİSTEMİ

Nişancı Görüş Sistemi Orta veya Uzun Dalga Termal Kamera

Gündüz Kamerası

10 km Menzile Sahip Lazer Mesafe Ölçücü

 

 • ATIŞ KONTROL SİSTEMİ

Atış Kontrol Bilgisayarı Otomatik Yükseliş ve Önleme Açısı Hesaplama

 

 • BOYUTLAR VE AĞIRLIK

Kule Ağırlığı < 600 kg

Halka Dişli Çapı 0.8 m

 

Kaynak: FNSS