Duyuru Vefa İnsansız Sistemler Takımı Ekip Arkadaşı Arıyor!

Vefa İnsansız Sistemler Takımı Ekip Arkadaşı Arıyor!

1)      Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

VİST (Vefa İnsansız Sistemler Takımı), resmi olarak 2018 yılında üniversite öğrencileri tarafından nitelikli insan kaynağı yetiştirme ve üretken olabilme motivasyonu ile kurulmuş bir teknoloji takımıdır. VİST ’in bir çok teknolojik faaliyetler yürüten alt takımları mevcuttur. Örneğin Vefa Roket Takımı roket teknolojileri alanında çalışmalar yürüten bir alt takımımızdır. İsmimiz çalışmalarımızı başlattığımız atölye ve büromuzun bulunduğu Vefa semtinden gelmektedir. Güncel olarak çalışmalarımızı İstanbul ve Bursa ’da bulunan atölyelerimizden yürütmekteyiz. Takımımızda İstanbul Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi ‘nde eğitim gören 30’u aşkın üyemiz bulunmaktadır. Önümüzdeki süreçte üye sayımızı artırıp daha da büyük projelere imza atmak istiyoruz.

2)      Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Takımımızın misyonu, üyelerimizin pratik olarak tecrübeler edinerek sektörün ihtiyaçlarının karşılayacak aranan nitelikli insan kaynağını sağlayamaktır. Diğer yandan ticarileşme ihtimali olan fikirlerin prototip üretimi gibi çalışmalarına alt yapı imkanı sağlayabilmektir. Vizyonumuz, milli teknoloji hamlesini gerçekleştirecek insan kaynağının yetişmesini sağlamaktır.

3)      Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Takım içinde çok kuvvetli bir iletişim bağlarımız mevcut. Aramızda abi-kardeş ilişkisi mevcut. Ve aynı zamanda çalışma sürelerimizde çok eğlendiğimizi söyleyebiliriz. Belki de sevdiğimiz işi ile ve projelerle çalıştığımız için motivasyon düşüklüğümüz çok nadir oluyor.

4)       Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Akademik olarak çalışmalarımıza henüz her hangi bir destek alamadık. Çalışmalarımıza yazılmış tezler ve daha önce uygulanmış yöntemler ışık tutuyor diyebiliriz. Her hangi bir tasarıma başlamadan önce konu hakkında mutlaka literatür araştırması yapıp tezler okuyoruz. Projelerin imalat ve muhasebe & finans kısmını ise sponsorluk destekleri ile devam ettiriyoruz. Aselsan firmasından yerel bir torna atölyesine kadar geniş yelpazede destekçilerimiz mevcut. Yapacağımız yeni büyük projeler için sponsor arayışlarımız devam etmektedir.

5)       Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Çalışmalarımızda bir çok kırılım noktası ve başarısızlık hikâyelerimiz oldu. Paraşüt iplerimizin kopup bir yıllık emek ile yaptığımız roketin yere çakılıp param parça olduğu da oldu, maddi imkânsızlıklar nedeniyle aramızda para toplamak zorunda kalıp projeyi tamamladığımız da oldu. Başladığımız işi tamamlamak istememiz ve en önemlisi yaptığımız işi başarmaktan önce sevdiğimiz için yaptığımızdan ne yaşarsak yaşayalım motivasyonumuzu yüksek tutabiliyoruz.

6)      Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

Katılım sağladığımız yarışmalar ve dereceler şu şekilde:

· 2018 Sürü İHA Yarışması 1.‘liği

· 2018 Tübitak İHA Yarışması Döner Kanat Kategorisi 1. ‘liği

· 2019 Tübitak İHA Yarışması Döner Kanat Kategorisi Mansiyon Ödülü

· 2019 Roket Yarışması Yüksek İrtifa 6.‘lığı (10 000 feet)

· 2019 Roket Yarışması Alçak İrtifa 6.‘lığı (5 000 feet)

· 2020 Roket Yarışması Alçak İrtifa 3.‘lüğü (5 000 feet)

· 2020 Roket Yarışması Yüksek İrtifa 2.‘liği (20 000 feet)

7)      Neden ekip arkadaşı arıyorsunuz? (Beklentileriniz, istekleriniz nelerdir vs.)

2021 yılında mevcut projelerimizin üzerine ekleyerek sınırlarımızı zorlayacak ve izleyen herkesin ilgisini çekecek projeler planlıyoruz. Bu projelerde bizimle aynı heyecanı paylaşacak, insiyatif alarak görevler üstlenebilecek ve ekibimize değer katacak yeni takım arkadaşlarımızı arıyoruz.

8)      Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Öncelikle belirtmek isteriz ki, Vizyoner Genç platformunu gerek yaptığı etkinliklerden dolayı gerek teknoloji takımlarına gösterdiği ilgiden dolayı çok aktif ve başarılı buluyoruz. Takipçilerine araştırma ruhlu ve üretken olmaları yönünde tavsiyede bulunabiliriz. Bir makinanın/ ürünün çalışma prensibini merak etmek ile veya belli bir sorunun çözümünü araştırmak istemekle başlıyor bütün başarı hikayeleri.

9)      Takımın iletişim bilgilerini bizimle paylaşır mısınız?

Takım iletişim sorumlumuz:

Yusuf Durumlu yusuf.durumlu@gmail.com

https://www.instagram.com/vefarokettakimi/

 

Son Başvuru Tarihi: 25.02.2020

Başvuru için:

https://docs.google.com/forms/d/1rTjQ0CqmebbUT7bwkBO7jiK8LXXzwlACk16RUuw_xyE/edit