Duyuru VIPER Team Sponsor Arıyor!

VIPER Team Sponsor Arıyor!

1.      Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

2022 yılında IEEE Yaşar Üniversitesi Topluluğu AESS Komitesi Proje Takımları bünyesinde kurduğumuz VIPER TEAM Savaşan İHA takımımız çeşitli mühendislik dallarını içeren 10 lisans öğrencisinden oluşmaktadır.

2.      Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Yaşar Üniversitesi VIPER TEAM takımı olarak misyonumuz, Teknofest ve çeşitli uluslararası yarışmalarda başarılar elde etmek ve takım ruhu oluşturup bilgi birikimimizi yeni gelen arkadaşlarımıza aktarmak. Vizyonumuz ise ve kendi özgün tasarımlarımız ile ülkemizde ve dünyada gelişen teknolojinin öncülerinden biri olmak.

3.      Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Üniversitemizde; havacılık, uzay ve savunma sanayi sektörleriyle ilgilenen arkadaşlarımız ile mühendisliğin doğasından gelen analiz etme, tasarlama ve uygulama adımlarını uygulayarak, projelerimizin tasarım aşamasından ürün aşamasına geldiğinde vereceği heyecan ve insanlık adına geleceğe yön veren yararlı bir dokunuşta bulunma isteği bizi motive eden etmenlerdir.

4.      Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Önceki yıllardan çeşitli projelerde yer almış arkadaşlarımızın bilgisi ve liderliği ile takımımıza yeni gelen bireylerin adaptasyonu ve projeye katkı sürecindeki farkındalığı kazanmasına yardımcı olmak için çalışmalar yapmaktayız. Dünya üzerinde mevcut çeşitli projelerin tasarım sürecinden pazar sürecine kadar olan aşamaları takip edip, kendi yol çizgimizi çizme konusunda fikir alıyoruz. Proje yönetimi ve iş bölümü, multi-disipliner bir çalışma olduğu için araştırmalarımız sırasında birbirimizden sürekli öğreniyor ve gelişiyoruz. Danışman hocamız ve asistanların desteği ile projemizde izleyeceğimiz yolların uygulanabilirliği hakkında fikirler alıyoruz.

5.      Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

En zorlandığımız kısım, okulumuzda makine mühendisi bölümünde yeterli sayıda öğrenci olmamasından dolayı projenin tasarım ve mekanik kısmı ile ilgilenecek takım arkadaşımızı bulma konusunda proje takvimi doğrultusunda yaşadığımız zaman kaybıydı. Başlangıçta tasarım ve mekanik kısmıyla ilgilenecek bir arkadaşımız olmadan devam ettik. Takım üyelerimizden bazıları sadece bu alana yoğunlaşarak kendilerini geliştirdi ve bir süre sonra takımımıza makine mühendisliği lisans öğrencisi takım arkadaşımızın katılımıyla sorun çözüldü. Bir diğer sıkıntımız ise makine öğrenmesi, görüntü işleme ve haberleşme kısmında ilerleyeceğimiz yolu karşılaştırmaktı ancak danışman ve asistan hocalarımızın yardımı sayesinde bu sıkıntıları çözüme kavuşturduk.

6.      Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

2022 yılında IEEE Yaşar Üniversitesi Topluluğu AESS Proje Takımları bünyesinde kurduğumuz VIPER TEAM Savaşan İHA takımımızın bazı üyeleri çeşitli ulusal ve uluslararası yarışmalarda bulunmuştur.

7.      Başka projeleriniz de var mı?

Diğer projelerle komitedeki diğer takımlar ilgilenmektedir.

8.      Neden sponsor arıyorsunuz?

Katıldığımız yarışmalarda gerçekleştireceğimiz projelerin masraflarını mali destek olmadan karşılamanın zor olduğunu en az bizim kadar sponsor kuruluşları da farkında. Bu yüzden projenin en iyi performans ile tamamlanabilmesi için bir sponsor desteği sağlanması gerektiğinin bilincindeyiz. Sponsorların sağladığı finansal destek sayesinde ilerleyen aşamalarda bilgi birikimimiz ve projelerimize olan inancımız ile adımızı göklere çıkaracağımıza olan inancımız tamdır.

9.      Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Takipçilere verebileceğimiz en güzel tavsiye, içlerinde bulunan yaratma dürtüsü ve insanlık adına faydalı olma isteğini kaybetmemeleri. Şartlar ne olursa olsun başarmak isteyen ve hayallerinin peşinden koşanlar; bir kişi bile olsa, tüm gezegene ve bütün insanlığın gelişmesine katkıda bulunmuş olur.

  

VIPER TEAM İletişim Sorumlusu

Mail adresi:  viper.uav.team@gmail.com

Instagram sayfası:  https://www.instagram.com/viperuavteam/

Yaşar Üniversitesi IEEE AESS komitesi Instagram hesabı: https://www.instagram.com/ieeeyasaraess/

Yaşar Üniversitesi IEEE öğrenci kolu Instagram hesabı: https://www.instagram.com/ieeeyasarsb/