Vizyoner Genç’in TEKNOFEST2020 Macerası

Vizyoner Genç’in TEKNOFEST2020 Macerası

Vizyoner Genç’in TEKNOFEST2020 Macerası

 

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali bu yıl ilk defa İstanbul dışında bir şehirde, Güney Anadolu’nun nadide şehirlerinden Gaziantep’te gerçekleştirildi.

Misafirperverliği, eşsiz yemekleri ve “Gazi” unvanını sonuna kadar hak etmiş tarihi kahramanlıklarıyla Gaziantep TEKNOFEST için en doğru noktalardan biri.

COVID-19 önlemleri kapsamında ziyaretçi kabul edilmese de festivalin ilk günü şehir merkezindeki kortej yürüyüşü ile başladı. Yürüyüş sonrası semalarımızda uçuşa başlayan Türk Yıldızları, Solo Türk, Atak Helikopterleri ve daha nicesi, muhteşem gösterileri ile Gaziantep halkını selamladı.

Bu sırada Vizyoner Genç Gaziantep Fuar Alanı’nda standını kurmuştu bile. Standımızın ilk ziyaretçileri ise Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Sayın Celal Sami Tüfekçi, ASELSAN Genel Müdürü Sayın Haluk Görgün, BAYKAR Savunma Genel Müdürü Sayın Haluk Bayraktar ve TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Sayın Gürcan Okumuş oldu. Ziyaretçilerimiz Savunma Sanayii Akademi Başkanı Sayın Cenk Aktaş ve TR Eğitim ve Teknoloji A.Ş. Genel Müdürü Sayın Çağlar Demirkan ile Vizyoner Genç platformunun önemini, gençlerin taleplerini ve ileride yapılabilecek faaliyetleri hakkında görüşmelerde bulundu.

 

Ön elemeleri geçen takımlar fuar alanına kendi standlarını kurduktan sonra Vizyoner Genç standımızı ziyarete geldiler. Biz de fuar alanında yaptığımız tanıtımlarda birçok öğrenciyle etkileşime geçme fırsatı bulduk.

Bu hızlı ve yoğun ilk günü leziz Antep yemekleriyle kapattık.

“Doğu’dan Yükselen Teknoloji Güneşi” ile ikinci güne hızlı ve enerjik bir başlangıç yaptık. Standımızı ziyaret eden öğrencilerle Vizyoner Genç üzerine konuşup, başarılı Türk gençlerinin Savunma Sanayii ekosistemi için olan önemine tekrar vurgu yaptık. Öğrencilerimizin Vizyoner Genç platformu hakkındaki görüş ve önerilerini dikkatle dinleyip gençleri ekosisteme dahil etmenin yollarını tartıştık.

Savunma Sanayii Akademi Başkanı Sayın Cenk Aktaş da proje sahibi gençlerin standlarını ziyaret ederek öğrencilerle bir araya geldi. Yarışmaya katılan öğrencilerin projelerini onlardan dinleyen Aktaş, gençlere birtakım tavsiyelerde de bulunmayı ihmal etmedi.

Günün ilerleyen saatlerinde Vizyoner Genç’in gelişmesi için aralıksız çalışan Genel Müdür Sayın Çağlar Demirkan ve Savunma Sanayii Akademi Başkanı Sayın Cenk Aktaş Milli Savunma Bakan Yardımcısı Sayın Muhsin Dere, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Mehmet Fatih Kacır, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Sayın Muhammed Hasan Aslan ve SANKO Üniversitesi Rektörü Sayın Güner Dağlı ile görüşmelerde bulundular. Görüşmelerin odak noktası Savunma Sanayii alanında yapılması gereken eğitim hizmetleri, Savunma Sanayii ve üniversitelerin iş birliğinin artırılması ve de Vizyoner Genç platformunun üniversite öğrencileri arasında yaygınlaştırılması oldu.

“Ayakları Yere Basmayan Tek Festival” de ikinci gün de EGM ve Jandarma öğrencilerinin uçuş gösterileri Gaziantep halkını büyülemeye devam etti.

Festivalin üçüncü gününde fuar alanında tarifi zor bir heyecan vardı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan yarışmalarda başarılı olan öğrencilere ödüllerini takdim ederken her daim milleti için hizmet vermeye hazır gençlerle kameralar karşısına geçti. Törenin bir kısmı Vizyoner Genç Instagram hesabından takipçilerimizle de paylaşılırken COVID-19 nedeniyle orada bulunmayan gençlerimizin festivali takip etmesini amaçladık.

Vizyoner Genç’in faaliyetlerine çok önem veren Savunma Sanayii Başkanımız Sayın İsmail Demir, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve ROKETSAN Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Faruk Yiğit, ROKETSAN Genel Müdürü Sayın Murat İkinci, BAYKAR Savunma Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Selçuk Bayraktar ve TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Sayın Gürcan Okumuş standımızı ziyaret edip Savunma Sanayii sektörünün gençlere ulaştırılması, imkanların artırılması ve aradaki etkileşimin artırılmasına yönelik görüşmelerde bulundular.

Vizyoner Genç ekibi olarak, TEKNOFEST2020 macerasının son gününde birbirinden değerli gençleri kendi standlarında ziyaret edip projeleri hakkında bilgi aldık. Gözleri pırıl pırıl parlayan yüzlerce öğrenciyle cesaret ve umut verici görüşmeler gerçekleştirdik. TR Eğitim ve Teknoloji A.Ş. Genel Müdürü Sayın Çağlar Demirkan ile birlikte son iki yıldır birincilik ödülü kazanan Hazar Roket Takımı’nı ziyaret ettik ve projelerini dinledik.  Vizyoner Genç hakkında gençlere bilgiler verdiğimiz ve onlardan gelen soruları yanıtladığımız günün ardından İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun da katıldığı ödül töreniyle bir güzel organizasyonun daha sonuna geldik.

4 gün boyunca yüzlerce öğrenciyle buluştuğumuz, Savunma Sanayii’nin önde gelenleri ile temasa geçtiğimiz ve unutulmaz güzelliğiyle Gaziantep’i tanıdığımız TEKNOEST2020’nin sonuna gelirken Vizyoner Genç Ekibimize 3 kelimeyle festivali anlatmalarını istedik.

İşte cevaplar!

·       Beyran, Cesaret

·       Gerçek Kebap ve Tatlı

·       Her yıl farklı şehirlerde düzenlenmesi gereken çok güzel bir organizasyon

·       Vizyon, Gelecek, Birliktelik

·       Birlik, Ekip Ruhu, Gelecek

·       Staj, İşe Alım, Not Ortalaması

·       Beyran, Baklava, Kebap

·       Atak Helikopter, Türk Yıldızları, SoloTürk

·       Vizyoner Gençler, Umut, Başlangıç

·       Ayakları Yere Basmayan Tek Festival TEKNOFEST

 

Ulusal çaplı salgın önlemleri dolayısıyla ziyaretçi sınırlaması olmasına rağmen bu yıl Gaziantep’te üçüncüsü düzenlenen ve dört gün boyunca heyecanı üst düzeyde olan TEKNOFEST2020’ye katılan herkese teşekkürler!

TEKNOFEST2021’de görüşmek üzere...