Vizyoner Gençler, Staj Deneyimlerini Anlattı: Mahmut Can Tuncer / STM

Vizyoner Gençler, Staj Deneyimlerini Anlattı: Mahmut Can Tuncer / STM

Savunma sanayii alanında faaliyette bulunan firmaların ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını temin etme gayesi taşıyan Vizyoner Genç, profesyonel hayat yolculuklarında gençlerin yanlarında olmak ve kariyer alanında onlara katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerini yürütmektedir. Nitelikli insan kaynağı temini misyonunun yanı sıra, gençlere ilham verme görevini de üstlenen Vizyoner Genç, staj ve iş ilanlarına ilave olarak hem sektörde yaşanan güncel gelişmelerin hem de kariyer hayatıyla ilgili faydalı bilgilerin geniş kitlelere ulaştırılmasını sağlamaktadır. Mahmut Can Tuncer, Vizyoner Genç aracılığıyla, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’de profesyonel hayat yolculuğunda ilk adımını atarak stajını başarılı bir şekilde tamamlamıştır.

Mahmut Can, staj süresince yaşadığı deneyimlerini vizyoner gençler için aktardı:

"29 Nisan 2019 tarihinde başlayıp 9 Ağustos 2019 tarihine kadar olan süreçte STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. bünyesinde stajımı gerçekleştirme fırsatı buldum. İlk etapta TOBB ETÜ “Ortak Eğitim Tercihleri” üzerinden staj tercihlerimi yaptım. Bunun yanı sıra edindiğim bilgiler doğrultusunda Savunma Sanayii Akademi bünyesindeki Vizyoner Genç platformuna kaydımı yapıp STM staj ilanına başvurdum. Savunma sanayiinde kariyer yapmayı planlayan bir mühendis adayı olarak, vizyonergenc.com sitesi üzerinden çeşitli ilanları inceleyerek yeni mezun bir mühendisten neler beklendiğini öğrenme fırsatı buldum. Ayrıca ilgi duyduğum bazı alanlara yönelik kariyer yollarını inceledim ve bu alanlarda yapılan eğitimler hakkında bilgi edindim. 

Başvurumun olumlu sonuçlanmasıyla STM tarafından mülakata çağrıldım. Mülakatta yeterliliklerimi ve öğrenme isteğimi doğru bir şekilde açıklayarak kendimi tanıttım. Sürecin olumlu sonuçlanmasının ardından 29 Nisan 2019 tarihinde stajıma başladım. Daha önce böyle büyük ve kurumsal bir şirkette bulunmadığım için adapte olmakta zorlanacağımı düşünüyordum ancak şirket içi iletişimin yüksek olması ve çalışanların sıcakkanlılığı sayesinde böyle bir sorun yaşamadım. Herhangi bir problem yaşadığımda içerisinde bulunduğum birimdeki çalışanlar benimle ilgilendiler ve motivasyonumu yüksek tutmama yardımcı oldular. Edindiğim teknik bilgilerin yanı sıra, takım halinde çalışmanın proje geliştirme sürecindeki önemini kavradım. Devam eden süreçte özgüven kazanarak başarılı bir staj dönemi geçirdim.

Böyle bir şansı bana verdiği için STM ve Vizyoner Genç ailesine teşekkür ederim."