Vizyoner Kariyer Tavsiyeleri: Mülakat Öncesi Nasıl Araştırma Yapılır?

Vizyoner Kariyer Tavsiyeleri: Mülakat Öncesi Nasıl Araştırma Yapılır?

Vizyoner Kariyer Tavsiyeleri köşemizde, gençlerin kariyer yolculuklarına ışık tutacak önemli konuları ele alıyoruz. Bu haftaki başlık, "Mülakat Öncesi Nasıl Araştırma Yapılır?" olacak. İş görüşmelerinde başarıya giden yolda doğru araştırma yapmak, kendinizi en iyi şekilde ifade etmek için önemli bir adımdır. Haydi, mülakatlara hazırlık sürecinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini birlikte keşfedelim!

  • Şirketin Web Sitesini İnceleyin 

Mülakat öncesi yapacağınız araştırmanın ilk adımı her zaman şirketin web sitesi olmalıdır. Şirkete ait en doğru bilgiler, hizmetler ve şirketin tarihçesine şirketin web sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

  • Şirketin Sosyal Medya Hesaplarını İnceleyin

Şirketin sosyal medya hesaplarını inceleyerek müşteri ve çalışan ilişkilerini gözlemleyebilirsiniz. Şirketin oluşturduğu marka imajını ve kurum kültürünü anlamanıza yardımcı olur. LinkedIn hesabı şirket hakkında birçok bilgi verir. Çalışacağınız birim hakkında toplayacağınız bilgiler sayesinde mülakat sırasında gelebilecek sorulara hazırlıklı olabilirsiniz.

  • Haber Kaynaklarına Bakın

Arama motorlarında şirket hakkındaki haberleri, basında yer alan bilgilendirmeleri okuyarak şirketle ilgili bilgiler edinebilirsiniz.

  • Şirketin Yer Aldığı Projeleri İnceleyin

Şirketin varsa gerçekleştirdiği projeleri araştırın ve bunlar hakkında bilgi sahibi olun. Mülakat sırasında gelebilecek bir soruda edindiğiniz bilgileri kullanabilirsiniz.

  • Şirketin Rakiplerini Araştırın

Şirketin rekabet içerisinde olduğu şirketleri araştırın, böylece şirket hakkında bilgi temeliniz daha çok gelişmiş olacaktır.