Yaşam Boyu Öğrenme Alışkanlığını Kazanmanız İçin 7 Öneri

Yaşam Boyu Öğrenme Alışkanlığını Kazanmanız İçin 7 Öneri

Hemen her yerde görmeye başladığımız yaşam boyu öğrenme alışkanlığını kazanmak, görünenin ötesinde zahmetli ve sabır gerektiren bir iştir. Düzenli ve sabırlı bir otokontrol çalışması sonrası sadece kendinize değil etrafınıza da olumlu yansımaları olacak önemli bir alışkanlığı kolaylıkla edinebilmek için izlenebilecek 7 yöntemi sizler için derledik:

 

1. Mutlaka Bir Hedefiniz Olmalı

Her eylemin kilit noktası olan hedef belirleme, her zaman başarı ve kariyer odaklı olmak zorunda değildir. Mesela amacınız stres seviyenizi kontrol altına alabilmek ise bunu nasıl başarabileceğinizi öğrenmek ve ona göre bir aksiyon planı oluşturmak küçük bir hedef olarak nitelendirilebilir. Ancak böyle küçük hedeflerin bir araya gelerek büyük bir yapbozu tamamlamasıyla gerçek başarıya ulaşılabilir. Kendinizle ilgili hep yeni bir hedefinizin olması, öğrenme açlığınızı korumada sizi motive edecektir.

 

2. Sabırlı Olun

Öğrenmeyi parçalara ayırarak adım adım ilerlemek, yaşam boyu öğrenme alışkanlığı kazanmada büyük kolaylık sağlayacaktır. Her gün bir kitaptaki belirli sayıda sayfayı okumaya çalışmak yerine, bu alışkanlığın yerleşmesi için haftada iki veya üç kez 15 dakika ile başlamak, sonra bunu gün ve hafta seviyesine çıkarmak daha kolay olacaktır. Bu yöntem sabır ve özveri gerektirse de yolun sonunda kazandığınız irade uzun vadede tüm hayatınızda olumlu değişiklikler yaratacaktır.

 

3. Eğlenceli Hale Getirin

Öğrenme isteğini güçlendirmek için harcadığınız çaba sizde baskı oluşturmaya başlamışsa veya artık bir zorunluluk gibi istemeden yaptığınız bir eyleme dönüşmüşse bu alışkanlığı sürdürmenin size yarardan çok zararı olacaktır. Öğrenme süreçlerinizi eğlenceli hale getirmeye çalışmak ve kendinize küçük ödüller koyarak ilerlemek, isteğinizi canlı tutmanız için size çok yardımcı olacaktır.

 

4. Okuma Alışkanlığı Kazanmaya Gayret Edin

Öğrenmeye devam etmenin en açık ve net belirlenmiş yolu, sık sık ve çeşitli konularda kitaplar okumaktır. Sadece ilgi alanınızla ilgili değil, her konu hakkında hem internette hem kitabevlerinde istediğiniz kitaba ulaşmanız artık mümkün. Bu durum kitap okuma alışkanlığını sabırla devam ettirebilmenizi sağlarken, bir şeyler kazandığınızı görebilme motivasyonunuzu da güçlü tutacaktır. Kitaplar, yaşam boyu öğrenme alışkanlığınızı arttırırken size yeni ufuklar açacaktır.

 

5. Daha Derin Düşünceler ve Konuşmalar Yapın

Uzman olduğunuz veya ilginizi çeken herhangi bir konuda bilgi birikiminizi daha ileriye taşımak için en etkili yöntemlerden biri aynı konuda çalışmış insanlarla fikir alışverişi yapmaktır. Aynı fikirlerde olduğunuz insanlardan ziyade farklı düşünen insanlarla fikir alışverişi yapmak hem yeni bakış açıları kazanmanıza yardım edecek hem de size öğrenmeniz gereken yeni konular sunacaktır. 

 

6. İnternetin Nimetlerinden Faydalanın

YouTube veya TED konuşmaları; sizin motivasyonunuzu arttırmanız, farklı alanlara ilgi duymaya başlamanız ve hatta yeni alanlara yönelmeniz için birçok olanak sağlamaktadır. İnterneti doğru kullanmak, size uçsuz bucaksız bir bilgi ve merak denizi sunacaktır.

 

7. Hata Yapın

Yanlışlar ve hatalar en büyük öğrenme araçlarıdır. Kendinizi yargılamak, kendi üstünüzde psikolojik baskı oluşturmak yerine hatalarınızı kendinizi geliştirmeniz için bir fırsat olarak görün ve hata yapmaktan korkmayın.