1 Milyon İşlemcili Yeni Süperbilgisayar: SpiNNaker

1 Milyon İşlemcili Yeni Süperbilgisayar: SpiNNaker

Bilim insanları dünyanın en büyük “beynini” Kasım 2018’de duyurdu. 1 milyon işlemcili, insan beynine benzer faaliyetler gerçekleştiren, dünyanın en büyük nöromorfik süperbilgisayarının yapımı tam 10 yıl sürdü.

 

süperbilgisayar, spinnaker, 1 milyon işlemci

 

İnanılmaz bir paralel hesaplama yeteneğine sahip olan bu süperbilgisayar öncelikli olarak üç araştırma alanını geliştirmeyi hedefliyor: nörobilim, bilgisayar bilimi ve robotik. 

 

Bu bilgisayarı diğer bilgisayarlardan ayıran en önemli şey ise girilen verileri insan beynine benzer şekilde işleyebilmek için klasik bilgisayarlardan farklı olarak paralel hesaplamalardan faydalanıyor olması. 

 

işlemci, bilgisayar, süperbilgisayar

 

Bilgisayar Mühendisliği Profesörü Steve Furber “SpiNNaker, bilgisayarların geleneksel çalışma şekillerini baştan yazıyor. İnsan beynine benzer çalışan bu makinenin ve projenin nihai hedefi ise tek bir bilgisayarda bir milyon çekirdeği bir araya getirmekti, bunu başardık.” diyor.

 

SpiNNaker’ın yapabildiği hesaplamalar ve yüksek işlemci gücüyle insan beyninin nasıl çalıştığına dair soruları cevaplaması bekleniyor. Bilgisayar sayesinde milyonlarca nöronun nasıl hareket ettiğinin takibiyle insan beyninin çalışma prensibine dair bir simülasyon oluşturulabilecek. Elbette insan beyninde 100 milyar nöron olduğunu göz önüne alırsak üretilen bilgisayarın ne kadar “süper” olursa olsun insan beyninin tüm gizemlerini açmak için yeterli olmayacağını söyleyebiliriz.