Sanayi Yerli Ana Muharebe Tankı: Altay

Yerli Ana Muharebe Tankı: Altay

Yerli muharebe tankı Altay, ülke sınırları içerisinde geliştirilen 3+ nesil bir ana muharebe tankıdır. 2007’de Milli Tank Üretim Projesi kapsamında sürecine başlanılan Altay, adını Kurtuluş Savaşı’nda 5. Süvari Kolordusu’nu komuta eden Fahrettin Altay’dan alıyor.

Üstün silah teknolojileriyle donatılan, yüksek hareket kabiliyetine, uzun menzilli ve etkili ateş-darbe gücüne sahip olan Altay tankının tasarımı, geliştirilmesi, prototipinin üretilmesi, atış kontrol ve komuta haberleşme bilgi sistemlerinin milli olarak geliştirilmesi ve zırh sistemlerinin teknoloji transferi ile yurt içinde geliştirilmesi hedeflenmiştir. Tankın seri üretimi için BMC ile Kasım 2018’de sözleşme imzalanmıştır.

Altay, yüzyılın en modern orduları için gerekli olan her türlü desteği sağlayacak şekilde geliştirildi. Farklı arazi ve iklim koşullarında en zorlu testlerden başarıyla çıkan Altay’ın üzerinde ana silah olarak 120 mm'lik 55 kalibre top yer alıyor.

Altay, mürettabatın farklı kimyasal, radyoaktif ve biyolojik tehditlere karşı korunmasını sağlayan zırhlarla donatıldı. Bu sayede tehditlerin bulunduğu bir ortamda bile görev yapılması kolaylaşmış olacak.

Üretilecek Altay Tankı Güç Grubunun;

V-12 yapısında ve ~26 litre hacminde,

Transmisyon ile birlikte toplam 5,5 metreküplük hacim,

2 adet yüksek basınçlı turbo şarj ile beslenmesi,

Common-Rail enjeksiyon sisteminin kullanılması,

5 ileri 3 geri vites geçişine sahip olması,

Tankın kendi ekseninde her iki yöne de 360° nokta dönüşüne imkan sağlaması planlanmaktadır.