Yerli Sanayide Özgün Motor Geliştirme Programı

Yerli Sanayide Özgün Motor Geliştirme Programı

Son dönemlerde artan teknolojik gelişmeler askeri ve savunma teknolojilerinde de kendini göstermektedir. Kendi yazılımsal kaynaklarını kullanabilmek ve özgün ürünler ortaya koyabilmek, devletlerin öncelikli politikaları arasında yer almaya başlamıştır. Öyle ki, son 10 yılda yükselişe geçen ve küresel anlamda her ülkenin kendi ürünlerini pazarlayabilmek ihtiyacı, yeni atılımları beraberinde getiriyor.

Son birkaç yıldır sanayide milli dönüşüm hareketini başlatan ve yerli yazılım odaklı yerli ürünler geliştirmeyi amaçlayan Savunma Sanayi Başkanlığı, ülkenin dışa olan bağlılığını azaltarak kendi kendine yetebilen ve teknoloji ihraç edebilen ülke konumuna gelebilmesi için motor gücünün de millileşme hareketleri kapsamına alındığını açıklamıştı. Böylece her türlü hava unsurumuzun ihtiyaç duyduğu motor kuvvetini yerli yazılımlar ile destekleyerek milli savunma alanında yeni bir adım atıldığı belirtildi.

Savunma Sanayi Başkanlığı ile TRMOTOR arasında imzalanan Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı, tüm bu ihtiyaçlara yanıt verebilecek. Hava Kuvvetleri tarafından da desteklenen bu program, havacılık sektörü için oldukça önemli bir adım olarak kaydedildi.

Program kapsamında ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu uçak motorlarının başında gelen turbofan savaş uçağı motorunun tamamen yerli imkanlar dahilinde geliştirilmeye başlanması resmiyete döküldü. Motorun alt yazılım sistemleri ve kritik test aşamaları tamamen yerli kaynaklarla üretilecek. 

Projenin en önemli amaçlarından birisinin, hiçbir dış ülke desteği alınmadan üretim ve fikri mülkiyet haklarının tamamen ülkemizde kalmasını sağlamak olduğu dile getirildi.Projenin havacılık sektöründe oldukça önemli bir sayfa açacağı öngörüyor ve sonraki projelere de ilham kaynağı olabilecek kapasitede olduğu özellikle vurgulanıyor.