Yerli Savunma Sanayii Yıldızı: Fırtına OBÜSÜ (T-155)

Yerli Savunma Sanayii Yıldızı: Fırtına OBÜSÜ (T-155)

ASELSAN’ın önemli projelerinden biri olan Fırtına OBÜSÜ, kundağı motorlu bir topçu silah sistemidir. Projelendirmesi, tasarımı, üretimi ve tedariği tamamen millidir. Üretimi, Sakarya’nın ilçesi olan Arifiye’de gerçekleşmektedir.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri için birbirinden değerli projeler üzerinde çalışan ASELSAN’ın daha önceki projelerinde kazandığı tecrübeyle yola çıkılan Fırtına OBÜSÜ’nün projelendirmesi 1995 yılına dayanmakta. İlk prototip, 1997 senesinde üretildi. Türkiye’nin ürettiği ilk yerli topçu sistemidir.

 

Her türlü arazide hareket edebilme kapasitesine sahip Fırtına, sahip olduğu 12 adet hidro-pnömatik süspansiyon ünitesi ve tekerlerden oluşan gelişmiş süspansiyon sistemi ile kolay yol alabilmektedir.

 

Fırtına, ana silah olarak NATO standartı olan her cins 155mm obüs mühimmatı kullanabilmektedir. Elektrikle çalışan otomatik mermi doldurma sistemine sahip 48 adet silah payı kıt’a mühimmatı bulunmaktadır. Yüksek atış hızına sahip olan Fırtına, 8 ila 25 km arasındaki hedeflere 3 atışı 15 saniyede yapabilmektedir. Bu sayede üç obüsün atış gücünü tek başına karşılayabilmektedir. Poyraz mühimmat aracı ile, 48 merminin yüklenmesi 20 dakika sürmektedir.

 

 

Yüksek hareket kabiliyetine sahip Fırtınalar, hareket halindeyken 30 saniyede atışa hazır hale gelebilmektedir. 21 beygir/ton güç/ağırlık oranı bulunmaktadır. Saatte maksimum 65 km/h hızla gidebilmektedir. Hareket yeteneğinin yüksekliği sayesinde atış yaptıktan sonra 30 saniye için mevzi değiştirebilmektedir. 47 ton ağırlığa sahip olan Fırtınalar, görüntüleri sebebiyle tanklarla sık sık karıştırılmaktadır. Tankla benzer özellikleri olmasına rağmen, obüsler, hareket halindeyken atış yapamazlar.

Fırtına OBÜS’ünün Özellikleri

  • 47 ton ağırlık
  • 12 metre uzunluk
  • 3,5 metre genişlik
  • 3,43 metre yükseklik
  • 40 kilometre atış menzili
  • 65 km/h maksimum hız
  • 5 mürettabatlık kapasite
  • ADOP-2000 sistemi