Yerli Savunma Sanayii Yıldızı: Kirpi MRAP

Yerli Savunma Sanayii Yıldızı: Kirpi MRAP

Kirpi, Türkiye’nin, birçok ülkeye ihraç ettiği ve yeteneğini kanıtlamış bir araç. MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) sınıfına mensuptur. MRAP, mayına karşı dayanıklı ve pusuya karşı korumalı araç demektir. Üretimi, bir Türk markası olan BMC tarafından gerçekleştirilmektedir.

 

14 kişiye kadar kapasiteye sahip olan Kirpi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sıklıkla kullandığı araçların arasında yer alıyor. Taşıdığı personeli, mayına ve pusuya karşı etkili bir şekilde korumasıyla ünlüdür. Ek olarak, ASELSAN’ın ürettiği silah istasyonlarıyla da etkin savunmaya saldırı yeteneği de Kirpi’yi tercih edilebilir kılmaktadır. Kirpi’nin 4x4 ve 6x6 olmak üzere iki versiyonu bulunmaktadır. Kirpi’nin Zırhlı Ambulans Aracı da, acil durumlarda müdahale etme amacıyla BMC tarafından üretilmektedir. 375 PS motor gücüne sahip olan Kirpi, tam otomatik şanzıman, merkezi lastik şişirme sistemi, 360 derece dönebilen kule gibi özelliklere sahiptir.

 

Kirpi’nin başarısı kanıtlandıktan sonra, bağımsız süspansiyon, uzaktan kumandalı zırhlı silah istasyonu gibi özelliklerle geliştirilmiş ve yenilenmiş hali olan Kirpi II’nin üretimine başlandı. TSK, Kirpi II’yi tercih ederek çeşitli avantajlarından yararlanan ordular arasında. Türkmenistan, Katar, Tunus da Kirpi güvencesinden yararlanıyor.