Yıldırım Roket Takımı ile Söyleşi

Yıldırım Roket Takımı ile Söyleşi

2019 TEKNOFEST Roket Yarışması Alçak İrtifa Kategorisinde bütün rapor aşamalarını geçerek finale kalan takımlar arasında yer almayı başaran Yıldırım Roket Takımı Defence Turk’ün sorularını yanıtladı.

Defence Turk: Yıldırım Roket Takımı’nın kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünceyi bizimle paylaşır mısınız

Yıldırım Roket Takımı: Üniversitemizde savunma ve uzay teknolojileri alanlarına ilgili ve bu alanlarda kendilerini projeler üreterek geliştirmek isteyen öğrenci arkadaşlarımıza öncülük etmek ve ülkemiz için tecrübeli ve eğitimli bireyler yetiştirmek adına 2018 yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü bünyesinde kurulmuştur.

Defence Turk: Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Yıldırım Roket Takımı: Misyonumuz bizlerden sonra gelecek nesiller için savunma ve uzay teknolojileri alanlarında yol gösterici olmak ve üniversitemizi mühendislik alanlarında Türkiye’de en üst seviyelere çıkarmaktır.

Vizyonumuz ise gelecek yıllar içerisinde Türkiye’nin savunma ve uzay teknolojilerini geliştiren ve üreten insanlar olmak.

Defence Turk: Bugüne kadar üzerinde çalıştığınız projelerden ve katıldığınız yarışmalardan bahseder misiniz?

Yıldırım Roket Takımı:  Yıldırım Roket Takımı 2019 Teknofest roket yarışmasında, alçak irtifa kategorisinde bütün rapor aşamalarını geçerek finale kalan takımlar arasında yer almayı başarmıştır.

Defence Turk:  Takımınızın üye profili hakkında bilgi verir misiniz? 

Yıldırım Roket Takımı: Yıldırım Roket Takımı toplamda 9 üye ve 1 danışman öğretim üyesinden oluşmaktadır. Ekibimiz elektrik elektronik mühendisliği öğrencileri ağırlıklı olmak üzere, makine mühendisliği, havacılık ve uzay mühendisliği gibi farklı disiplinlerde eğitim gören öğrencilerden oluşmaktadır.

Defence Turk: Yıldırım Roket Takımı’nın hâlihazırda gündemindeki proje ve yarışmalardan bahseder misiniz?

Yıldırım Roket Takımı: Yıldırım Roket Takımı bu yıl 2020 Teknofest Roket Yarışması, Orta İrtifa Kategorisinde yarışmaktadır. Açıklanan ön tasarım raporu sonuçlarına göre Yıldırım Roket Takımı Türkiye’de 158 takım arasında 2. sırada yer almayı başarmıştır.

Defence Turk: Covid-19 nedeniyle kapalı ortamda topluca çalışmaya ara verdik. Pandemi sürecini çalışmalarınız açısından nasıl değerlendirdiğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Yıldırım Roket Takımı: Pandemi sürecinde takımımız hem kendi üyelerinin sağlığını hemde ülkemiz insanlarının sağlığını düşünerek evlerden çalışmaya devam etmiştir. Bu süreçte ekip arkadaşlarımız ile canlı bağlantı şeklinde görüşmeler yaparak koordine bir şekilde çalışmaya özen gösterdik. Elektronik sistemlerden sorumlu arkadaşlarımız tasarladığımız aviyonik sistemleri bir nebze de olsa uygulamalı olarak test etme fırsatı yakaladılar fakat mekanik sistemleri test etmek ve üretmek evlerde mümkün olmadığı için bu konudaki eksikliğimizi en aza indirmek için ekip arkadaşlarımız tasarım ve analiz çalışmaları üzerine yoğunlaştılar. Bu çalışmalar neticesinde tasarım ve üretim arasında oluşacak farkın en aza indirilerek pandemi döneminde yaşadığımız eksikliği telafi edeceğimize inanıyoruz. Ayrıca bu zorlu süreçte ekibimizin olağan üstü durumlarda iş ve zaman yönetimi gibi önemli konularda kendilerini çok büyük bir ölçüde geliştirdiklerini düşünüyorum.

Defence Turk: Son olarak okurlarımızla paylaşmak istediğiniz ve bizim aracılığımız ile iletmek istediğiniz
bir mesajınız var mı?

Yıldırım Roket Takımı: Öncelikle bizim gibi genç arkadaşlara bu fırsatı sunduğunuz için takımım adına Defence Turk ekibine teşekkür ederim. Bizler sizlerden gelen maddi ve manevi destekler ile birlikte çalışmalarımıza daha sıkı sarılarak ülkemiz adına üretmeye ve geliştirmeye her zaman devam edeceğiz. Bizler gibi ülkesi için kendilerini geliştirip teknoloji üretmek isteyen gençlere destek verildiğinde Türkiye’nin teknolojiyi geliştiren ve üreten ülkeler arasında ilk sıralarda yer alacağına inanıyorum. Ayrıca şunu belirtmek isterim ki Defence Turk sayfasının paylaştığı ve bizlere sunduğu bilgiler doğrultusunda insanların savunma sanayi ve teknolojiye olan ilgilerinin büyük bir oranda arttığını düşünüyorum. Son olarak Yıldırım Roket Takımı olarak bizler gibi çabalayan ve bir şeyler üretmek isteyen arkadaşlarımıza yardım etmeye her zaman hazırız. Teşekkürler.

Defence Turk: Yıldırım Roket  Takımına teşekkür ediyoruz.

Defence Turk, Türkiye’nin geleceği olan teknoloji takımları ve savunma kulüpleri ile söyleşilerine devam edecek. Söyleşi veya bilgi talebi için bize info@defenceturk.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Defence Turk

  • Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum/kuruluşlarına, araştırmacılara ve amatör takipçilere, savunma ve güvenlik alanında bilgi sağlamaya adanmış bir platformdur.