YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü Sponsor Arıyor!

YTÜ Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü Sponsor Arıyor!

 

1- Takımınızı tanıtır mısınız? (Takımınız kaç kişiden oluşuyor, sizi bir araya getiren şey nedir? vs.)

2004 yılında “Güneş Enerjili Sistemler (GESK)” adıyla kurulan kulübümüz, 2010 yılında revizyona uğrayarak AESK adını alarak çalışmalarına daha kurumsal ve geniş bir yelpazede devam etmiştir.

Enerji tüketiminin had safhada olduğu ve alternatif enerjilere olan ihtiyacın kendini yoğun bir şekilde hissettirdiği 21. Yüzyılda, Yıldız Teknik Üniversitesi “Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK)” öğrencileri tarafından doğayla dost yeşil enerjilerin günlük yaşantımıza taşınmasında katkıda bulunacak proje ve çalışmaları yürütmektedir.

Kulübümüz Elektrik, Mekanik, Kompozit, Otonom, İHA ve Organizasyon ekibi olmak üzere altı ana ekipten oluşmaktadır. 2004 yılından günümüze kadar 20 ye yakın araç kulübümüz bünyesinde üretilmiş ve geliştirilmiştir. Takım şu anda yaklaşık 60 kişiden oluşmaktadır. Dönem başında yeni katılan arkadaşlarımızla beraber sayının artmasını planlamaktayız.

 

2- Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Takımımızın vizyonu Türkiye Cumhuriyeti’ni ülkeler arası platformda en iyi biçimde temsil eden öğrenci-üniversite-sanayi işbirliğini kurmaya katkıda bulunan bir topluluk olmak vizyonumuzdur.

Takımımızın misyonu ise üniversitemizin pistlerdeki ve göklerdeki ayağı olmayı misyon edinen kulübümüz yaptığı projeler ve ortaya çıkardığı ürünlerle Yıldız’ın “teknik” boyutunu her yerde öne çıkarmaya amaç edinmiştir.

 

3- Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Bu yıl 8 farklı yarışmaya hazırlanmış bir kulüp olarak  kendimizi ülke içinde kanıtlayarak uluslararası alanda da ülkemizi en güzel şekilde temsil edip kendimizin en iyi versiyonuna ulaşma isteği bizim sene boyunca atölyede yarışmalara hazırlanırken en büyük motivasyonumuz oldu. Bu çalışma ve emeklerimizin meyvesini de ülkemizdeki yarışlarda birinciliklerle uluslararası alanda ise hem Avrupa hem Afrika’da dereceye girerek aldık.

 

4- Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

2004’ten itibaren aktif şekilde çalışan bir kulüp olduğumuzdan birçok mezunumuz bulunmaktadır. Mezunlarımız her daim teknik desteklerine devam etmektedir. Ayrıca okulumuzun akademisyen kadrosu ve danışman hocalarımız da bu konuda desteklerini esirgememektedir.

 

5- Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Bu sene TÜBİTAK Effiency Challenge’da hidromobil alanındaki aracımız talihsiz bir şekilde motor sürücüsü yanarak diskalifiye olmasına rağmen moralimizi bozmayarak çok yağmurlu bir havada piste çıkmak adına toplantı yapıp elekrikli aracımızın izolasyonunu sağlayarak piste çıktık ve bu şekilde yağmurda piste çıkabilen tek takım olduk. Ayrıca hidromobil alanında elenmemize rağmen elektromobil alanında verimlilik rekoru kırdık ve iki alanda da yerlilik ödülü aldık.

 

6- Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

AESK olarak 8 farklı yarışa hazırlanmaktayız. Ülkemizde her yıl gerçekleştirilen T3 Vakfı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen TEKNOFEST Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması , TÜBİTAK tarafından düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli ve Hidromobil Araç Yarışlarına, TEKNOFEST tarafından düzenlenen Sürü Robotlar ve Savaşan İha yarışmalarına ayrıca uluslararası bir yarışma olan  Avrupa, Amerika ve Asya kıtalarında düzenlenen Shell Eco-Marathon yarışmalarına katılmaktayız.

 

7- Neden sponsor arıyorsunuz?

Büyük bir kulüp olduğumuzdan ve birçok yarışmaya katıldığımızdan dolayı başarılarımızın da devamlılığını istediğimizden her sene araçlarımızda değişiklikler yapmamız ve geliştirmemiz gerekiyor. Bu değişiklikler için gereken ham maddeler de yüksek meblağlarda olabiliyor. Bundan dolayı ham madde ve maddi desteğe ihtiyaç duyuyoruz.

 

8- Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltıp katma değerli ürünlerin Ar-Ge ve Ür-Ge'sine daha öğrenciyken bir noktadan başlamak biz mühendislik öğrencileri için büyük bir sevinç. Bunu biz değerli gençliğin kendine vizyon ve misyon edinmesi kulübümüzün vizyoner genç takipçilerine en büyük tavsiyesidir

 

Takımınızın Sosyal Medya Platformları

 

İnstagram : @ytuaesk

Twitter : @YtuAESK

Facebook : @YtuAESK

Linkedin : https://www.linkedin.com/company/ytuaesk/