Uydu Görüntülerinden Otomatik Hedef Tespiti

Uydu Görüntülerinden Otomatik Hedef Tespiti

 

.Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y3) Yarışma Programının bu yılki teması, elektro-optik (E/O) uydu fotoğraflarından çeşitli hedeflerin otomatik tespiti olarak belirlenmiştir. Y3 Yarışması bu kapsamda E/O uydu görüntülerinden otomatik hedef tespit ve tanıma konularında ülkemizde var olan yetenek ve birikimleri adil ve hassas bir şekilde ölçmeyi hedefleyen bir yarışmadır.
Bu kapsamda Y3, ülkemizde görüntülerden otomatik hedef tespit ve tanıma konularında yetenek ve bilgi birikimi olan firma/KOBİ/kamu kurumu/araştırma grubu ve tek araştırmacıların uygulamalarının çeşitli hedef tipleri için otomatik tespit ve tanıma performanslarının ölçülmesini hedeflemektedir.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından belirlenen bir takım hedeflerin E/O uydu görüntülerinden otomatik olarak tespit edilmesine yönelik olarak, yenilikçi görüntü işleme yöntemleri kullanan algoritmaların yarışacağı Y3, söz konusu algoritmaların tespit ve tanıma performansları açısından sıralanmasını sağlayacaktır.
Yarışmanın performans ölçüm süreçleri ODTÜ Görüntü Analiz Merkezi (OGAM) tarafından yürütülecektir. Görsel veri çeşitleri ve değişken hedef tipleri için otomatik tanıma performansını ölçmek amacıyla OGAM tarafından geliştirilen bir donanım ve yazılım
altyapısı kullanılacaktır.


Proje Linki: https://y3.ogam.metu.edu.tr