Güvenlik Uzmanı

İçinde bulunduğumuz teknoloji ve yazılım çağında her geçen gün yeni gelişmelere sahit oluyoruz. Her yeni gelişme de beraberinde yeni mesleklerin doğmasına ve bu alanlarda istihdam açıklarının oluşmasına neden olmaktadır. Bu alanlardan biri de Güvenlik Uzmanlığı olarak geçmektedir. Genel ismiyle Güvenlik Uzmanı olarak adlandırılan bu kişiler çalışılan işe ve pozisyona göre Ağ Güvenlikleri Uzmanı veya Sistem Uzmanlığı olarak farklı isimlerde, benzer görevlerde istihdam edilebilirler.

Sistem Güvenliği Uzmanı olmak isteyen adaylar, ağ yapıları ve ağ yapıları paralelinde meydana gelen bazı güvenlik sorunları üzerine geniş kapsamlı eğitimlerden geçerler. Eğitim süresi çalışılan proje veya iş koluna göre değişkenlik gösterirken ağ ve ağ güvenlikleri konusunda geniş çaplı bilgi birikimine sahip olurlar. Bu birikimlerini de genellikle bir sistem veya sunucu üzerinde yapılan çalışmalarla gösterip yazılım, donanım ve simülasyon alanında çalışırlar. Herhangi bir bilgisayar ağında meydana gelebilecek aksaklıklara, altyapı sorunlarına ve ağ geliştirme sistemleri üzerine de tecrübe sahibi olmaları beklenmektedir.

Teknoloji ilerledikçe bu alanlarda ortaya çıkmaya başlayan siber güvenlik sorunları, zararlı yazılım saldırı ve etkileri, oluşabilecek donanımsal tehditlere karşılık Sistem Güvenliği Uzmanı olmak aranılan bir iş dalı haline gelmiştir. Özellikle bu tarz tehditlerin sunucular üzerinden bertaraf edilmesini, şirketin veya kuruluşun ağ güvenliğinin korunmasını sağlamak başlı başına bir sorumluluk alanı haline gelmiştir. Bu bağlamda bu alanlarda oldukça uzun ve zor eğitim testlerinden geçen adaylar bulut bilişim sistemleri ve IT departmanlarında rahatlıkla iş bulabilirler. Türkiye genelinde hemen her kurumda bu alana ciddi bir ihtiyaç duyulduğunu belirtmekte fayda var.

Sistem Güvenlik Uzmanlığı veya Ağ Güvenlik Uzmanı olarak tanımlanan güvenlik uzmanları her türlü bilgisayar işletim dillerine hakim olması beklenmektedir. Linux terminolojisinden Microsoft hesaplarına, ofis programlarından kriptolojik veri sistemine kadar birçok dalda etkin bir bilgi sahibi olmak zorunluluğu bulunmaktadır. Zorunluluk olarak belirtilmesinin en önemli nedeni ise çalışılan alan gereği meydana gelebilecek en ufak bir olumsuzluğun ciddi maddi hasarlara veya bilgi sızıntılarına neden olacağından ciddi boyutlarda kayıpların yaşanmasına ortam hazırlamaktadır. Bu nedenle ileri seviyede mesleki yetkinliğin olması en çok dikkat edilen gereksinimlerdendir. Bu bağlamda alınan sertifikalar ve eğitimler kişinin yukarıda bahsi geçen alanlara yönelimini ve çalışmalarını doğrudan etkilemektedir.