Duyuru Beyazıt İHA Takımı Sponsor Arıyor!

Beyazıt İHA Takımı Sponsor Arıyor!

1.     Takımınızı tanıtır mısınız?

Takımımız 2019 Eylül ayında dünyanın en büyük teknoloji festivali TEKNOFEST’in düzenlediği uluslararası döner kanat İHA yarışmasına katılmak amacıyla kurulmuştur. 2020 ve 2021 yılları TEKNOFEST döner kanat İHA yarışmalarında finalist olarak yarışmış, 2020 yılı yarışmasında döner kanat kategorisinde 4'üncülük derecesi almıştır. Takımımızın yarışmalarda 3. senesidir. 8 kişilik ekibimiz Ankara Yıldırım Beyazıt, Gazi ve Hacettepe Üniversitesi öğrencilerinden oluşmaktadır. Takımımız yeni üyeleriyle birlikte milli teknoloji hamlesi doğrultusunda çalışıp her sene daha iyisini yapma gayretindedir. Dinamik ekip yapısına sahip olan takımımız yeni edinimlerde bulunmak üzere bu sene kategori değiştirmiştir. TEKNOFEST uluslararası İHA sabit kanat kategorisinde ilk aşamayı başarıyla geçerek final aşamasına hazırlanmaktadır.

2.     Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Misyonumuz; hem yarışmada başarı elde edecek, hem de yıkıcı bir doğal afet olan yangına insan hayatını tehlikeye atmadan müdahale edebilecek bir hava aracı geliştirmektir. Vizyonumuz milli teknoloji hamlesi doğrultusunda çalışma gayretindeki gençler olarak bir araya gelip, meslek hayatımızın öncesinde ülkemize faydalı olabilecek bir şekilde kendimizi geliştirmektir.

3.     Çalışmalarınız sırasında nasıl motive oldunuz?

Bu zorlu süreçte birçok engelle karşılaştık fakat bunların üstesinden takım dayanışmasıyla gelebileceğimize inandık. Çalışmalarımızın sonunda kendi ürettiğimiz bir hava aracının uçtuğunu görmek fikri takımca birbirimize daha iyi kenetlenmemizi sağladı ve bu sürecin devamında öğrendiklerimizle ülkemize katkıda bulunabilecek birer mühendis olabilme arzumuz her aşamada bizi kamçıladı.

 4.     Projenizin yapım süreçleri ve testleri hakkında birisinden/birilerinden destek aldınız mı? Size kim/kimler mentorluk yaptı?

Bu aşamada savunma sanayisinde ve genel amaçlı kullanım için İHA üretimi yapan çeşitli firmalardan takıldığımız noktalarda destek almaya çalıştık. Kendi yapmış olduğumuz çalışmaların ve bilgilerimizin doğruluğunu kontrol etmiş olduk. 

5.     Ne tür zorluklarla karşılaştınız ve nasıl üstesinden geldiniz?

Daha önce tecrübemiz olmayan sabit kanat İHA tasarım ve üretim aşamalarını planlayıp faaliyete geçirmek bizim için zorlu bir süreç oldu.  Teknik anlamda internetin gücünü kullanarak, takıldığımız noktaları bu alanlarda tecrübeli kişilere danışarak ve yoğun çalışmalarımızın sonucunda bu sürecin üstesinden geldik.

6.     Hangi Ulusal/Uluslararası yarışmalara katıldınız?

2020 Teknofest Uluslararsı Döner Kanat İHA (4.lük derecesi)

2021 Teknofest Uluslararası Döner Kanat İHA( Finalist)

2022 Teknofest Uluslararası Sabit Kanat İHA (Finalist-Detaylı Tasarım Aşaması)

7.     Neden sponsor arıyorsunuz?

Bu sene takım üyelerimizce aldığımız karar doğrultusunda farklı bir kategori olan Sabit kanat kısmında yarışma kararı aldık. Bu sebeple önceki senelerde temin ettiğimiz çoğu malzemeyi bu sene aracımızda kullanamamaktayız. Aracı mümkün olan en uygun maliyetlere yapmaya çalışmamıza rağmen geçtiğimiz senelerdeki fiyatlar bir hayli arttı ve elimizde olan bütçeyle bu masrafları karşılayabilmemiz zor hale geldi. Bu yüzden firmalarla birebir görüşmelerin yanı sıra sizin de desteğinizle birçok firmaya ulaşmak istiyoruz.

8.     Vizyoner Genç takipçilerine ne tür tavsiyelerde bulunabilirsiniz?

İnsanlığa faydalı olabilmek adına ne pahasına olursa olsun sürekli kendilerini geliştirmelerini ve asla pes etmemelerini, hiçbir durumda ümitlerini kaybetmemelerini tavsiye ederiz. Unutulmamalıdır ki umutsuz durum yoktur umutsuz insan vardır.