Bir Fikrim Var: Gelecek Matematik Evlerinde

Bir Fikrim Var: Gelecek Matematik Evlerinde

1.     Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz? 

Ben Fatma Boyalı. Matematik Öğretmeniyim. Şu an çalışıyorum. Matematiğe katkılarım olsun istiyorum.

2.     Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Matematik sevdirmek. Matematik zordur algısını bozmak için bir proje geliştirmek istiyorum bu projede sadece ben değil birçok öğretmenin fikrini almak Matematik ne derece sevdirilir konuşmak, düşünmek ve uygulamaya geçmek istiyorum. Öğrencilerin matematiği sadece okulda değil hayatın her yanında faydası olacak şekilde düşünmelerini istiyorum.

3.     Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

MEB’de anlatılmayan ve arada kaynayan bir sürü konu var bunu görüyorum. MEB’in uzaktan destekli öğretmenine ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Uzaktan eğitim yardımıyla dersine giren hocanın yine aynı şekilde uzaktan da video yükleyerek öğrencinin dersi tekrar etmesi daha fazla bilgiyi elde etmesi ve bilgisini kalıcı kılması adına fikrim var. Belki hatalı düşündüğüm noktalar olabilir ama temelinde matematik ve diğer dersler de dahil MEB’in uzaktan eğitimle destekli olması gerekiyor. Yenilenen ve gelişen dünyada bu zaten sıkça karşımıza çıkıyor. O yüzden bu alanda güzel bir temel atıp ülkemi bu yarışta geri görmek istemiyorum.

4.     Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Çünkü öğrenciler matematiği veya diğer dersleri çok kalıp öğreniyor. Onlara matematiği anlatırken teknolojinin getirdiği yeniklerle beraber daha iyi anlamasını tekrarını iyi yapmasını istiyorum. Amacım matematik zordur ben bu konuyu görmedim diye üretken bahaneleri ortadan yok edip daha fazla bilgi daha fazla ilerleme kat etmek istiyorum.

5.     Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Çok faydalı olacak. Gençlerin artık okulda öğrenemediklerini evde öğrenme fırsatı olacak.

6.     Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Çünkü bu alanda gelişmemiş, şart. Sadece benimle de değil. Birçok kişiyle olacak bir iş. 

7.     Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Eğer güzel bir çalışma olursa ve internet alt yapısı da güzel olursa öğrenciler bilgileri tamamen olmasa da büyük oranda öğrenmiş olacak.

E-posta: boyalifatma8@gmail.com