Bir Fikrim Var : Robo Arena Programı

Bir Fikrim Var : Robo Arena Programı

  1. Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Adım Ekrem, 17 yaşındayım. Kendimi bildim bileli bilime ve teknolojiyemeraklıydım. . Daha önce oyun geliştirmeden siber güvenliğe, yapay zekadan model roketçiliğe kadar birçok alanda çalışmalarım oldu, ayrıca müzik yapmayı seviyorum.

  1. Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Projenin ortaya çıkış hikayesi benim tam anlamıyla ilkokul dönemlerime denk geliyor. O zamanlar internetten robot dövüşü izlemeyi çok severdim ve arkadaşlarımla toplanıp benzer oyunlar oynardım. Şimdilerde ise bu düşüncenin gerçekten iyi yerlere gelebileceğini gördüm ve çalışmalara başladım.

  1. Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Projem, ülkemizde bir program şeklinde yayınlanacak olan bir “Robot Dövüşü” yarışması.

Takımlar önceden tasarladıkları robotlar ile bir arena içerisinde savaşacaklar, robotların üzerlerinde çeşitli silahlarolacak, sunucular dövüş esnasında aktif rol oynayacaklar.Aslında buna benzer programlar yurt dışında yapılmakta ve aktif bir şekilde devam etmekte. Bu sebepten dolayı sıfırdan bir program yapmak yerine, bu programların Türkiye'ye getirilmesi ve uyarlanması daha iyi olabilir diye düşünüyorum.

  1. Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Projemin ülkemizde halihazırda var olan teknolojiye olan ilgiyi artıracağını düşünüyorum. Bu program sayesinde her yaş grubundan vatandaşımız eğlenerek robotik alanında çalışmalar yapacak. Bir çok insanın da bu yarışma vesilesiyle robotiğe olan ilgisinin artacağını düşünüyorum. Bunların yanı sıra tabii ki program ülkemizde bir ilk olduğu için çok izlenecektir, bu bakımdan yatırımcıların ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

  1. Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Türk televizyon dünyasında yıllardır aynı tür programların yapılması, bu tarz programların z kuşağı dediğimiz ülkemiz gençlerine hitap etmemesi, programların bir çoğunun teknoloji gibi alanlarda yapılmaması sektörün gelişmemesine sebep oluyor. Sektöre yeni, farklı, genç neslin ilgisini çekebilen ve insanları teknoloji alanında heveslendiren bir program getirmeyi hedefliyorum. Bu vesileyle projemin sektöre büyük katkı sağlayacağını ve biraz da olsa insanlara teknoloji alanında bir şeyler katacağını düşünüyorum.

  1. Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Yukarda da bahsettiğim gibi, projem bir programdan oluşuyor. Bu da demek oluyor ki yarışmalar sezonlar şeklinde düzenlecek ve süreklilik sağlanacak. Herhangi bir televizyon kanalı veya internet televizyonculuğu sitesi ile anlaşma durumunda projem uzun bir yayın süresi vaad etmekte. Projemin benzerleri yurt dışında aktif bir şekilde yayınlanmakta olup gayet başarılı bir şekilde ilerlemektedir. Teknoloji alanında eğlenceli bir “Robot Dövüşü” programı yeni nesilin de ilgisini çekecektir. Programda tıpkı bir boks maçı gibi gibi ring  olduğu için televizyon kanalından gelen gelir dışında ek olarak programın içinde bu tarz ürün yerleştirlemeler kullanılabilir, ek reklamlar alınabilir.

  1. Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Projem ile ilgili ilk planım tabii ki gerekli yatırımı bulabilmek. Ben bir fikir buldum ve bu fikrin gerçekleşmesini istiyorum, bana düşen görevi yapmaya hazırım ve proje için çalışmak istiyorum. Projem eğer gerçekleşir ve yayınlanmayı başarırsa çok uzun yıllar boyunca devam edeceğini düşünüyorum. Bundan 5 yıl sonra ülkemizde bulunan bir çok genç arkadaşımın bu program sayesinde robotiğe ilgisinin artığını görebiliyorum. Bundan 5 yıl sonra programın başarılı bir şekilde devam ettiğini ve 10. sezonda olduğunu görebiliyorum.

  1. Okurlarımıza iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Gerçekten inandığınız bir fikriniz varsa, geri durmayın, paylaşın, hayata geçirmeye çalışın. Bu günlerde ülkemizin ve dünyamızın yeni fikirlere ihtiyacı var. Herkese sağlıklı günler dilerim, okuduğunuz için teşekkür ederim.

 

Twitter: @ekrembygl

Instagram: @b3yoglu

Mail: ekremmbo@hotmail.com