Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 12-18 Şubat 2024

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 12-18 Şubat 2024

1.     Savunma Sanayii Başkanı Görgün, Antalya'da Konuştu 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, oluşturulması önerilen NATO Müdürlüğü ile ilgili, "Bu konuda kısa vadede organizasyonel bir adım atacak ve yapılanmamızı buna göre şekillendireceğiz. Yapılandırılacak müdürlüğümüz ayrıca Avrupa Birliği, OECD, Birleşmiş Milletler ve OCCAR ilişkileri ve faaliyetlerini takip edecek" dedi. 

Kaynak: TRT Haber

  

2.     Türkiye ve Ürdün'deki Yetenekler Balistik Koruyucular İçin Birleşiyor 

Türk savunma sanayisi bünyesinde ileri seramik ve kompozit balistik koruyucu ürün geliştirip ürünlerini yurt içinde ve dışındaki birçok kullanıcıya sunan Nurol Teknoloji, Ürdün Tasarım ve Geliştirme Bürosu (JODDB) ile Suudi Arabistan'da düzenlenen World Defense Show Fuarı'nda mutabakat zaptı imzaladı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

3.     Türk Savunma Sanayisi "Proje Pazarı"nda Buluştu

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, Türkiye'nin savunma sanayisinde en gelişmiş 10 ülke arasına girme hedefine her geçen gün yaklaştığını belirtti. 

Kaynak: Anadolu Ajansı 

 

4.     Denizaltılar Enerjiyi Yerli Çözümlerden Alıyor 

Türkiye'nin yüksek teknoloji ürünlerindeki ihtiyaçlarına cevap vermesi için geliştirilen yerli güç elektroniği çözümlerine yenileri ekleniyor. Bu çabaların sonunda geçmişte yurt dışından temin edilen ürünlerin yerini, Türk mühendislerinin geliştirdiği teknolojiler alıyor. Güç elektroniği konusunda 30 yılı aşkın tecrübeye sahip ASPOWER Enerji de güçlü AR-GE ekibiyle bu çabalara katkı sağlıyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

5.     Savunmadan Çıkan Teknolojiler Binaları Kimliklendirip Hayat Kurtarıyor 

Deprem ve sel gibi acil durumlarda arama kurtarma ekiplerine yardımcı olarak hayat kurtaran, yapı denetimi ve güvenliğini de artıran Bina Kimlik Sistemi (BKS) Projesi kapsamında 146 bin 619 yapıya bina kimlik sertifikası uygulandı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

6.     Milli Lazer Silahı Yerli Yeteneklerle Daha Da Gelişecek 

Türk savunma sanayisi bünyesinde, neredeyse tümüyle yerli imkanlarla geliştirilen yenilikçi silah sistemi ALKA, özellikle KOBİ'lerin de sorumluluk üstlenmesiyle daha da gelişecek.

Kaynak: Anadolu Ajansı