Blog NASA'dan Yeni Keşif: Ay'da Su Bulundu!

NASA'dan Yeni Keşif: Ay'da Su Bulundu!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), ilk defa Ay'ın güneş gören yüzeyinde su bulduklarını açıkladı.

Keşif haberini ilk olarak NASA yöneticisi Jim Bridenstine, twitter hesabından yaptığı açıklama ile duyurdu. Bridestine, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,

"Sofia Telecobe'u kullanarak, Ay'ın güneş ışığı alan tarafında ilk kez su tespit ettik. Henüz kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızdan emin değiliz ancak Ay'da su ile ilgili öğrendiklerimiz Artemis keşif planlarımız için anahtar niteliğinde." cümlelerine yer verdi.

Maryland merkezli Goddard Uzay Uçuş Merkezi çalışanları, Ay yüzeyinde hidroksil (OH) yerine su buzunun (H2O) olduğunu doğruladı.

NASA'da görevli Jacob Bleacher da araştırmacıların su tortularının yapısının daha iyi anlaşılması için çalışmalara devam etmesi gerektiğini söyledi. Bu çalışmalar, Ay keşiflerinde suyun erişime ne kadar açık olacağının belirlenmesine yardımcı olacak.

Daha önce yapılan araştırmalar Ay'ın yüzeyinde su bulunduğuna dair işaretler olduğunu ortaya koymuştu fakat yeni keşifler, su miktarının sanılandan çok daha fazla olabileceğini göstermekte.

26 Ekim'de Ay hakkında "heyecan verici" yeni bir keşfi açıklayacağını duyuran NASA, "Artemis" adlı program çerçevesinde 2024'te Ay yüzeyine bir erkek ve bir kadın astronot göndermeyi planlıyor.

 

Kaynak:

https://www.aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/ay-yuzeyinde-su-bulundu/2019927

https://www.bbc.com/turkce

https://twitter.com/JimBridenstine/status/1320757460269895680