Roketsan'dan Havada Hızını Değiştirebilen Roketler

Roketsan'dan Havada Hızını Değiştirebilen Roketler

Roketsan ve Bilkent Üniversitesi ortak çalışmasıyla, havada hareket hâlindeki roketlerin hızlarını otomatik olarak değiştirebilmesine olanak sağlayan, bir akıllı yazılım oluşturuldu. 

Üniversite ile Roketsan Sevk Sistemleri Tasarım Müdürlüğü’nün yaptığı iş birliğiyle geliştirilen teknoloji, uluslararası bilimsel bir dergi olan IEEE Control Systems Magazine’in Ekim sayısında "Zaman Gecikmeli Sistemler İçin Yüksek Performanslı Basınç Kontrolcüsü Geliştirilmesi” başlığıyla kapak makalesi olarak bilim dünyasına duyuruldu.

Bu akıllı yazılım ile roketler artık havada hareket hâlindeyken isteğe bağlı olarak hızlarını ayarlayabilecek, bu özellik ile roketlerin hedef takibi çok daha iyi performansla yapılabilecek. Literatürde ilk niteliğini taşıyan önemli özellikleri bulunan çalışmaya ait sistem teorisi Bilkent Üniversitesi’nde, deney düzeneği ise Roketsan’da geliştirildi. 

Projenin deney kısmında Roketsan mühendisleri, Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doktor Yıldıray Yıldız ve Bilkent Üniversitesi öğrencilerinden Anıl ALAN, konuyla ilgili bir yıl süren bir çalışma sürdürdü. 

Roketlerin havaya gönderilmelerinin ardından belli bir hız profilinde hareket ettiğini belirten Yıldız, AA muhabirleriyle şu bilgileri paylaştı:

"Yaptığımız çalışma ile havada hareket halindeki roketlere yeni bir özellik kazandırılmış oldu. Geliştirdiğimiz akıllı yazılım ile roketler artık havada hareket halindeyken hızlarını azaltabilecek ya da hızlarını artırabilecekler. Örneğin, keskin manevralar sırasında hızlarını azaltıp, doğrusal hareket halindeyken hızlarını artırabilecekler. Bu özellikleri ile roketler, hedef takibini çok daha iyi performansla yapabilecekler." 

Yıldız ayrıca, çalışmalarının literatürde ilk niteliği taşıyan önemli özelliklerinin bulunduğunu bildirdi.