Blog Savaş Alanının Çelik Meleği: PARS III 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Ambulans Aracı

Savaş Alanının Çelik Meleği: PARS III 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Ambulans Aracı

PARS III 8x8 araç ailesinin Taktik Tekerlekli Zırhlı Ambulans Aracı (TTZAA), PARS araç ailesinin tıbbi tahliye varyantı olarak iki ülkede envanterinde hizmet vermektedir. PARS Tıbbi Tahliye Aracı, yaralı askerleri düşük ve/veya yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında ilk yardım, tahliye ve tıbbi bakım sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Sürücü, komutan ve 2 sağlık personeli ile sedyede 2 hasta ve oturarak 4 hasta veya tamamı oturur durumda 8 hasta taşıma kapasitesine sahiptir.

PARS III 8x8 TTZAA, artırılmış iç çalışma alanı ve tıbbi tedaviyi gerçekleştirmek için gerekli tüm ekipman ve malzemeleri taşıyabilmekte ve kendi kendine yetmektedir. Aynı zamanda yüksek mobilitesiyle sınıfının en dayanıklıları arasındadır.

Her araziye elverişli

PARS III 8X8 TTZAA, 27,273 kg muharebe ağırlığa sahip olan PARS III 8X8 TTZAA, dizel motorla donatılmıştır. 800 km'den fazla menzile sahip araç saatte 100 km hıza ulaşabilmektedir.

Araç, %60 dikey ve %30 yatay eğimde manevra yapabilir, 70 cm yüksekliğindeki engellere tırmanabilir ve 200 cm genişliğindeki hendeklerden geçebilir. Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüksekliklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır.

8X8 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sistemin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkanı verir.

Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlar. Tüm akslardan dönüş sistemi ile PARS III 8X8 TTZAA, 8 metrelik dönüş yarıçapıyla, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahiptir. Yüksek hızlarda üçüncü ve dördüncü akslardaki yönlendirme sistemini kilitleme özelliği, ABS sistemi ve motor freni sürüş güvenliğini arttıran özelliklerdir. Bu özellikler araca meskun mahalde hareket kabiliyeti kazandırmaktadır.

Yüksek düzeyde balistik / mayın koruma ve yaşam destek ekipmanları

Modüler tasarım zırh sistemi sayesinde, kaynaklı balistik çelik araç gövdesinin koruma seviyesi kullanıcı tarafından istenirse artırılabilir. Gövde formu, göbek yapısı, taban plakaları ve özel olarak geliştirilmiş mayına dayanıklı koltuklar personeli yüksek düzeyde mayın tehditlerine karşı korumak için tasarlanmıştır. PARS III 8x8, modern bir zırhlı araçtan beklenen üstün yeteneklerin sağlanmasıyla farklılaşırken mayına dayanıklı personel taşıma aracının koruma seviyesine sahiptir. Spall gömlekleri sayesinde mürettebat ve personel de delici mermi parçalarına karşı korunmaktadır.

PARS 8×8 TTZAA gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kaynaklı balistik çelik (Welded Ballistic Steel) araç gövdesi kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebilmektedir. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek düzeyde mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlanmıştır. PARS 8×8 TTZAA hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı araçların koruma seviyesine sahip olmakta hem de Spall katmanı sayesinde mürettebat delici mermi parçalarına karşı korunmaktadır.


Spall katmanı zırhın iç kısmına yerleştirilmiş lif takviyeli kompozittir. Tasarımın amacı parçacık etkili mühimmatın ve diğer parçaların araçtan içeri girmesini önlemek ve delici mühimmatın zırha girişi esnasında yayılma açısını düşürerek aracın içerisini daha güvenli tutmaktır.


Araçta otomatik bir yangın algılama ve söndürme sistemi bulunur. PARS 8×8 TTZAA, patlamaya ve delinmeye karşı korunmak için özel önlemler içeren yakıt tanklarına sahiptir. Acil durumlarda zırh altında yedek yakıt deposu da mevcuttur.

PARS III 8x8 TTZAA, sıcak çöl koşullarında bile aracın iç sıcaklığını +25 °C'de tutan klima sistemine sahiptir. NBC (Nükleer, balistik ve kimyasal) koruması ve yardımcı güç ünitesi de Pars III 8X8 TTZAA'nın standart ekipmanlarından biridir. (NBC koruması araç içinde pozitif basınç yaratarak içeriye zehirli gaz girmesini önler.) Yardımcı Güç Ünitesi - APU'nun kurulumu, tüm ana alt sistem görev ekipmanlarının ana dizel motor kapalıyken çalışmasına izin verir.

Tıbbi kabin

Tıbbi kabin, hidrolik kumandalı arka kapıya entegre rampa ile donatılmıştır. Rampa, sağlık görevlileri ve yaralı personel için kolay ve hızlı erişim sağlar. Aynı zamanda acil durumlar için aracın tepesinde de kapak mevcuttur.

Araç, sınıfının en yüksek taşıma kapasitesine sahiptir. Sürücü, komutan ve 2 sağlık personeli ile sedyede 2 hasta (isteğe bağlı 4) ve oturarak 4 hasta veya tamamı oturur durumda 8 hasta taşıma kapasitesine sahiptir. Gerekirse, hafif yaralı personel için bir sedye iki tam güvenli koltuk ile değiştirilebilir.

Sedyelerden biri sürgülü, diğeri ise katlanabilir mekanizmaya sahiptir. Sürgülü sedye mekanizması, tıbbi mürettebatın yaralıları araca kolay ve hızlı bir şekilde yüklemesine izin verir. Sedye, arka hidrolik rampanın üzerinden tıbbi bölmenin dışına doğru pnömatik sistem sayesinde kayar. Ayrıca gece operasyonları için rampa alanının üstünde ek bir aydınlatma bulunur.

Aracın içinde 30 lt ve 20 lt kapasiteli iki tıbbi amaçlı buzdolabı, iki oksijen tüpü, bir emme pompası, defibrilatör seti, acil müdahale kitleri ve tıbbi atıklar için çöp bulunmaktadır. Acil durum takibi için aracın içinde mobil EKG cihazı da bulunur. Acil ilk yardım çantası ve resüsitasyon seti için özel raflar mevcuttur. Gerekli olması durumunda her sedyenin 220V AC güç çıkışı vardır. Araçta 5 adet 220V AC güç çıkışı mevcuttur.

Genel Özellikler

Aracın ön kısmında bulunan iki kişilik sürücü kabini ve 180° yatay görüş açısı, yüksek sürüş güvenliği ve konforu sağlamaktadır. Geniş cam periskopları, aracın ön ve arkasında konumlanmış gece ve gündüz kameraları, sürücü ve komutana daha geniş görüş alanı vermektedir.

Araç alt sistemlerinin, mayın korumalı gövdeye modüler olarak bağlanması, bakım ve değişim kolaylığı sağlamaktadır. Özellikle yürüyen aksam ve güç aktarma sistemlerinin bakım ve değişimindeki bu kolaylık aracı benzerlerinden üstün kılar. 60 dakikadan daha az bir sürede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi dikkat çekici bir yetenek olarak kullanıcıya sahada motor değiştirme avantajını kazandırır.

  • Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum/kuruluşlarına, araştırmacılara ve amatör takipçilere, savunma ve güvenlik alanında bilgi sağlamaya adanmış bir platformdur.