Bir Fikrim Var: Araba Entegrasyonlu Uydu İnternet Ağı

Bir Fikrim Var: Araba Entegrasyonlu Uydu İnternet Ağı

1.     Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Benim adım Yiğit Akansu. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi'nde elektrik elektronik mühendisliği 2. sınıf öğrencisiyim. Eskişehir'de yaşıyorum. Boş zamanlarımda gökyüzünü ve uyduların hareketlerini incelemeyi seviyorum. Bu yüzden ışığın az olduğu sakin ortamlarda gözlem yapmayı severim.

  

2.     Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Projemin ortaya çıkışı şu şekilde oldu, yolda yürürken yanımdan geçen arabaların antenlerinin sadece radyo alımı için kullanıldığını fark etmemle başladı. Bu durumdan yola çıkarak, neden böyle geniş bir uydu internet ağına bağlanamayacağını sorguladım. Bu düşünceler sonucunda proje fikrim oluştu.

  

3.     Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz? 

Projem, araçların üstüne uygun boyutlarda bir verici yerleştirerek, araçları hareketli bir modem gibi kullanarak telefon hatlarının çekmediği bölgelerde dahi uydu internetini kullanmayı amaçlamaktadır. Bu sayede, özellikle doğal afetler, Dağcılık sporları gibi iletişimin zor ve gerekli olduğu durumlarda iletişim ağının devamını sağlamak hedeflenmektedir. Projem, yerli uydu projeleriyle de işbirliği yaparak yerel düzeyde de hayata geçirilebilir.

  

4.     Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz? 

Projeyi hayata geçirmek istememin ana nedeni, doğal afetler gibi acil durumlarda iletişim altyapısının sıkıntıya girebileceği durumlarda, araçlar üzerinden uydu interneti ile iletişimin devamını sağlamak ve bu şekilde insanların güvende olmalarını sağlamaktır.

  

5.     Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Projem, özellikle iletişim altyapısının yetersiz olduğu veya çöktüğü durumlarda hızlı ve güvenilir bir iletişim kanalı sağlayarak, acil durumlarda hayati önem taşıyan bilgilerin iletilmesini sağlayacak. Ayrıca, uzak veya kırsal bölgelerde de internet erişimini artırarak, bu bölgelerde yaşayan insanların dijital dünyaya erişimini kolaylaştıracak. Bunlara ek olarak hızlı bir internet olanağıyla fiber internet altyapısının olmadığı bölgelerde de hızlı internet olanağı sağlayacak.

  

6.     Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz? 

Proje, iletişim altyapısının güçlendirilmesi ve acil durumlarda iletişimin sürdürülmesi konusunda önemli bir çözüm sunuyor. Ayrıca, yerli uydu projeleriyle işbirliği yaparak yerel düzeyde de etkili olabileceğini düşünüyorum. Bu nedenle, projenin başarılı olacağına inanıyorum. Yerli arabamız olan TOGG'a bu teknolojiyi entegre eder ve kullanabilirsek dünyadaki otomobil piyasasında da inovatif bir gelişme olacağını düşünüyorum.

  

7.     Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Projemin ilerleyen yıllarda daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını ve etkin bir şekilde hizmet vermesini hedefliyorum. Ayrıca, yerli uydu projeleriyle işbirliği yaparak ulusal çapta da etkili olmayı amaçlıyorum. 5 yıl sonra projemi ulusal düzeyde yaygınlaştırmış, uluslarası düzeyde de ülkemize hem prestij hem de ekonomik anlamda bir kazanç sağlamasını hedefliyorum.

 

E-posta: akansuyigit0395@gmail.com