Bir Fikrim Var: Filament Sarım Makinesi

Bir Fikrim Var: Filament Sarım Makinesi

1.       Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Makine mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim ve Savunma sanayi sektöründe çalışmak istiyorum. Bu doğrultuda kendimi geliştirmeyi amaçlıyorum.

2.       Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisiyken TEKNOFEST Roket yarışmasına katıldım. Makine Mühendisliği lisans eğitimimi tamamlamak için bitirme projesi yapma zorunluluğum vardı ve bu kapsamda hem yarışma için kendi gövdelerimizi üretmek hem de bitirme projemi tamamlamak için bu projeyi yapma fikri aklıma geldi.B

3.       Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Projemde fiberglass ve karbon fiber malzemelerle boru sarımı yaparak istenilen boyutlarda ve istenilen fiber açılarda boru sarımı yapılması sağlanıyor. İp şeklinde olan fiberler epoksi haznesinden geçerek epoksiye bulanması sağlanarak belirlenen ölçülerde sarım açısı belirlenerek sarım yapılması sağlanıyor.

4.       Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Bu projeyi hayata geçirme nedenim başta TEKNOFEST roket yarışması için kendi gövdelerimizi profesyonel şekilde üretmekti. Bunun yanında mentorluğunu yaptığımız lise takımları ile toplamda 7 takımın yarışmaya katılmasını sağlayacaktık. Bütün takımların gövdelerini üretmeyi amaçlamıştık. Fakat yarışmada bütün takımlar KTR sürecinde elendiği için üretim yapamadık. Şimdi ise ticari amaçla hayata geçirmek istiyorum. TEKNOFEST roket yarışmasına katılan yarışmacılara gövde üretmek için çok fazla ücret ödeniyor. Bu ücretlerin çok fazla olduğunu düşünüyorum. Daha uygun ücretlerle öğrenci arkadaşlarımıza yardımcı olacağımı düşünüyorum.

5.       Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Son zamanlarda Türkiye de Savunma Sanayiisi ve havacılık sektörü çok hızlı gelişim göstermektedir. Bu hızlı gelişmelerde üretim sektörünün artık yerli olması gerektiğini düşünüyorum. Benim projem üretim hattında gerekli desteği sağlayarak daha hızlı ve daha kolay ürünlere ulaşılmasını sağlayacaktır.

6.       Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Projemin geleceği açık ve rakipleri oldukça az. Sektörde gereken ilgiyi göreceğine eminim. Hem ülkemiz için de büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum.

7.       Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Bu projedeki asıl amacım ileri tarihlerde Türkiye kendi roketlerini fırlatma noktasına geldiğinde oldukça uygun fiyatlarla roket gövdesi üretimini sağlamaktır. Türkiye olarak kendi roketimizi kendimiz üreterek uzay sektöründe de bulunan birkaç ülkeden biri olma yolunda ilerleyerek Türk milletinin gücünü ve zekasını diğer ülkelere de kanıtlayacağız.