Bir Fikrim Var: Gelen Kargo

Bir Fikrim Var: Gelen Kargo

1.       Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Muhammed Yusuf ADIYAMAN, Erciyes Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği 4. sınıf öğrencisiyim.

2.       Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Servise gönderdiğiniz bir ürünün serviste işlemlerinin bittiğini ve kargolandığını öğreniyorsunuz fakat tarafınıza bir kargo numarası verilmediği için kargonun ne zaman geleceğini tahmin edemiyorsunuz. Buradan yola çıkarak sadece kargolara ID vermek yerine evlerimize de ID verilirse ve ev ID’lerimiz ile sorgulama yaptığımızda evimize gelecek kargoyu görüntüleyebilirsek problemin çözüleceğini düşünüyorum.

3.       Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Proje genel hattı ile evlere verilen bir ID ile evine gelecek kargoyu sorgulayan bir sistem. Güvenlik ve kişisel veriler göz önüne alınınca bu şekilde olması bir başkasının verisine doğrudan erişilebilir bir yapı sağlıyor belki de kargo şirketleri bu sebepten ötürü bu sistemi sunmamaktalar. Bunuda oluşturulan sisteme giren kullanıcının ikametgah doğrulaması ile kullanıcıya özel bir ev ID verilmesi ile çözülebilecek bir problem olduğunu düşünüyorum. Projenin mobil uygulama olarak yapılması ve sürece tüm kargo firmalarının dahil edilmesi müşterilerin işini büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

4.       Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Bu proje mevcut süreçleri iyileştirecek ve müşteri işlerini kolaylaştıracaktır. Mantıksal olarak düşünüldüğünde, tüm süreçlerde ortak nokta olan evlerimizi temel alması ile verimli bir çözüm olmasıdır.

5.       Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Müşteriye yönelik, müşterinin hayatını kolaylaştıran bir hizmettir ve sektörel olarak memnuniyeti artıracaktır. Ayrıca hedeflenen teslimat noktasını kimliklendirilmesi yanlış yere giden teslimatları engelleyebilecek ve buna bağlı insan hatasını da sıfıra çekebilcektir.

6.       Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Bu sadece bana yapılan bir yatırım değil müşteriye yapılan bir yatırım olduğu için herkes kazançlı çıkacaktır.

7.       Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Gerçekleşmesi durumunda birden fazla iş, tek bir uygulama tarafından kontrol edilecektir (Bir firma için kullanıcı böyle bir uygulamayı indirmek istemezken birden fazla firmanın olması ve işlerin kolaylaşması ile kullanıcıyı cezbeden bir özellik olacaktır). Kargo alıp vermeyi belli bir kalite standartı haline getirip, kargo alıp verme işlemlerini daha kolay bir hale getirecektir.