Blog Bir Fikrim Var: Online Meslek

Bir Fikrim Var: Online Meslek

 1)      Kısaca kendinizden bahsedebilir misiniz?

Adım Sami Çağrı Saraçoğlu, 16 yaşındayım. Adana Turgut Özal Anadolu Lisesinde lise 3.sınıf öğrencisiyim.

2)      Projenizin ortaya çıkış hikayesini anlatır mısınız?

Bende bir lise öğrencisi olarak geleceğim hakkında  hangi mesleği seçeceğim hakkında bir bilgi sahibi değildim ve gelecek kaygısı yaşıyordum. Gelecek kaygısı günümüzde lise öğrencileri hariç neredeyse tüm öğrencilerde bulunan ve sadece geleceği değil hayatı komple etkileyen büyük bir faktör ve bunları düşünürken neden bu soruna ben çözüm bulmuyorum diyerek bu mobil uygulamayı gerçekleştirmeye karar verdim.

3)      Projenizi detaylı bir şekilde açıklayabilir misiniz?

Online Meslek Uygulaması, gelecek kaygısı olan öğrencilerin ve işsizlerin hem işsizlik oranını azaltmak hem de öğrencilerin iyi meslek sahibi olmaları yönünde geleceğin mesleklerinin eğitimini verecek uygulamadır. Günümüzde birçok öğrenci geleceğin meslekleri ve tüm meslekler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değil. Bu durum öğrencilerin hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu uygulama sayesinde öğrenciler, geleceğin meslekleri ön planda olmak üzere tüm meslekler hakında geniş kapsamlı bilgi sahibi olacaklardır. Köydeki veya çeşitli meslek gruplarına ulaşma imkanı olmayan öğrenciler,  bu uygulamada bulunan soru- cevap kısmı ile merak ettiği sorulara yanıt bulacak.

4)      Neden bu projeyi hayata geçirmek istiyorsunuz?

Öğrencilerin gelecek kaygısını azaltmak ve meslekler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmaları için bu projeyi hayata geçirmek istiyorum.

5)      Projenizin sektöre nasıl bir fayda sağlayacağını düşünüyorsunuz?

Günümüzde teknoloji hayatımızın neredeyse tamamına yerleşmişken ülkemizin de bu konuda gelişmesi ve devletimiz için  önemli işler yapabilecek kişilerin sayısının artması gerektiğini düşünüyorum.

6)      Neden size yatırım yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?

Günümüzde “İyi Meslek” denilince akla gelen ilk meslekler; doktor, hakim, öğretmen vb. gruplardır. Fakat iyi meslekler kişiye göre değişir, herkesin düşüncesi farklıdır ve iyi meslekler halkta bilinenlerle sınırlı değildir. Gelişen dünyada birçok önü açık ‘Geleceğin Meslekleri’ başlığı  altında hem ülkemize hem de kişinin yaşam şartlarını artıracak birçok meslek var ve halkımızın bu konu hakkında daha çok bilgi sahibi olması gerektiğini düşünüyorum.

7)      Projeniz ile ilgili planlarınız ve hedefleriniz nelerdir, 5 yıl sonra projenizi nerede görüyorsunuz?

Projemi geliştirme aşamasında olduğum için öncelikle hedefim pazara sürmek ve daha sonra iyi etkileşim aldığım halde global pazara sunmak.

8)      Okurlarımıza iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Günümüz şartları altında neredeyse her şey teknoloji ile gelişmiş durumda ve biz de bu teknolojiye ayak uydurmak zorundayız, iyi bir yaşam kalitesi için teknolojik imkanlardan fazlasıyla yararlanmamız gerek ve seçeceğimiz meslek hayatımızı değiştirdiği için meslekler hakkında yeterli bilgi sahibi olmadan, aile baskısıyla veya farklı nedenlerden dolayı meslek seçmenizi değil hangi mesleği kendinize yakın görüyorsanız hangi meslekler sizi mutlu edecekse ve hangi mesleğin sizin için en iyisi olduğunu düşünürseniz o meslek için çalışın ama unutmayın iyi meslekler doktor, öğretmen, hakim ile sınırlı değildir.

Saygılarımla :)

 

İletişim Bilgileri:

Mail: samicagrigs@gmail.com

Instagram adresi: samicagrigs