Blog Cumhuriyet’in 100. Yılında İMECE ve TÜRKSAT 6A Uyduları Fırlatılacak

Cumhuriyet’in 100. Yılında İMECE ve TÜRKSAT 6A Uyduları Fırlatılacak

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır; TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde yer alan yüksek çözünürlüklü gözetleme uydusu İMECE ve ilk milli haberleşeme uydusu TÜRKSAT 6A’nın mühendislerini ve teknisyenlerini ziyaret etti. Bakan Yardımcısı Kacır; “Cumhuriyetin 100.yılında iki millî uyduyu uzaya göndereceğiz.” ifadelerinde bulunarak İMECE ve TÜRKSAT 6A uydularının 2023 yılında fırlatılacaklarını belirtti.

TUSAŞ USET Merkezi ziyaretinde TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç katılım sağladı. Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç hesabından yaptığı paylaşımda “Her alanda yerli ve millî ürünlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. Yüksek teknolojiye sahip TÜRKSAT 6A uydumuzu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Mehmet Fatih Kacır ile inceledik. Ülkemiz adına gururlandık.” ifadelerinde bulundu.

Türkiye’nin ilk yerli ve millî haberleşme uydusunun geliştirilmesi ve TÜRKSAT A.Ş.’nin uydu ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacı ile başlatılan TÜRKSAT 6A Projesi’nde TÜBİTAK ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı fon sağlayıcı kurumlar olarak yer alırken, TUSAŞ, TÜBİTAK UZAY, ASELSAN ve CTECH firmaları yüklenici olarak görev yapıyor. TÜBİTAK KAMAG 1007 mevzuatına göre yürütülen projede uydunun son kullanıcısı olarak ise TÜRKSAT A.Ş. yer alıyor.

Mevcut durumda, TUSAŞ sorumluluğunda bulunan Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli’ni (IYYM) 2018’de başarılı bir şekilde tamamladı. Mühendislik Modeli’ne ilişkin sorumluğundaki yapısal, ısıl kontrol ve kimyasal alt sistemlerin üretim, entegrasyon ve test faaliyetlerini de 2019 yılı içerisinde tamamlayan TUSAŞ uzaya gönderilecek Uçuş Modeli’ndeki (UM) görev tanımında yer alan üretimlerinde de sona gelmiş durumda.

Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET)

2015 yılında, TUSAŞ’ın ana yerleşkesinde hizmete alınan, ülkemizin tam kapsamlı ilk ve tek Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde yer gözlem, haberleşme ve benzeri özelliklerdeki tüm uzay sistemlerinin fırlatılma anından yörüngeye oturtulmasına kadar geçen süreçte karşılaşacağı ortam koşullarının gerçeğe en yakın şekilde benzetimi yapılıyor.

Yatırım maliyeti Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve TÜRKSAT A.Ş. tarafından karşılanan ve işletmesi TUSAŞ sorumluluğunda olan yaklaşık 9.500 m2 kapalı alan, 3.800 m2’lik 100.000 sınıfı temiz oda ve yer destek ekipmanlarına sahip bu merkezde, kütlesi 5 tona kadar birden fazla uydunun aynı anda montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri gerçekleştirilebiliyor.

 

 

Kaynak: defenceturk