Denizde Kariyer Yapmak | Mavi Okyanus Stratejisi

Denizde Kariyer Yapmak | Mavi Okyanus Stratejisi

ONUK Taşıt Sanayii CEO'su Ekber Onuk, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Türk Savunma Sanayii Zirvesi’nin ikinci gününde Mavi Okyanus Stratejisi: Denizde Kariyer Yapmak isimli oturumuyla "Vizyoner Genç" temasında gençlerle buluştu. 

"Hakiki bir öyküyü anlatmak" üzere konuşmasına başladı Ekber Onuk. Her şeyin bir tutkuyla başladığını belirten Onuk, her iş için tutkunun bir vazgeçilmez olduğunu aktardı. Ailesinin denizlilikle bağlarından bahseden Ekber Onuk, henüz 4 yaşındayken "Ben büyüyünce otomobil mühendisi olacağım." idealinden ve mühendis olmanın ne denli önemli olduğundan bahsetti.

1968 yılında kendi hazırladığı otomobil ile büyük başarılara imza atan Onuk, ortağıyla birlikte otomobil serüvenine nasıl devam ettiğinden bahsetti. Özellikle tasarım sürecinde çok realist davranmak gerektiğini sözlerine ekleyen Onuk, global ölçüde rekabete girebilecek araçlar üretmelerinin büyük gurur olduğundan bahsetti." STC16 seri üretimi için tasarımı yapılan ilk otomobil oldu.

Onuk, teknoloji olarak dünya devleriyle yarışan, hatta onları geçen bir durumdayken Türkiye'nin otomobil endüstrisi bir süre sonra geride kalmaya başlağını dile getirdi.

Her işin bir fikirle başladığını söyleyen Onuk, bir işin büyümesi, istikrarı ve başarısının yenilik ve yaratıcı düşünce akımının sürekliliğine bağlı olduğunu belirtti. 

"Emsali bulunmayan veya daha önce hakikat olmamış bir kavramı ortaya koyabilmek için saflık derecesine varan bir inançla ve yılmadan atılım yapılmalıdır. Sonunda "Bunu biz yaptık!" demenin sevinci hiçbir şeyde yoktur."

Kendi spor arabalarını tasarlayan, Ford tarafından modellemesi gerçekleştiren araçlardan sonra birçok spor araba üretilmeye başlandı. Şu anda hazırlıkları sürdürülen yeni GT3 modelinin ise 2019 yılında yarış pistlerine girmesi bekleniyor. 

Onuk MRTP, yani hücum botları ise ONUK Taşıt Sanayi, savunma sanayi ile bağlarını kuruyor. Şu anda Onuk MRTP, kendi alanında dünya lideri. Uzun geliştirme aşamalarından sonra doğru sonuçlara ulaştıklarını ifade ediyor Onuk.

Denizlerde değişen bir stratejinin söz konusu olduğunu söyleyen Onuk, artık ülkelerin kendi kıyılarını korumak istediklerini belirtti. Kıyısal sularda üstünlük kurabilmek için MRTP'nin artan önemi ise yadsınamaz.

Türk Savunma Sanayiinin en büyük avantajının Ar-Ge, talep yeterliliği ve geliştirmeler olduğunu ifade ediyor Onuk. Büyük projeler, yol alınmasına önemli katkılar sağlıyor. 

Öne çıkan bazı projelerin ise detayları şu şekilde:

"Rakiplerinizden öğrenin ve sınırlarınızı kaldırın."