Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 29 Nisan–5 Mayıs 2024

Haftalık Savunma Sanayii Gündemi: 29 Nisan–5 Mayıs 2024

1.     Uçuş Emniyetini Artıran Yazılım Afrika Kıtasının Kapısını Açtı

Kenya Sivil Havacılık Otoritesinin (KCAA) yayınladığı Obstacle Control Analysis System İhalesi'ni Ağustos 2023'te havacılık ve coğrafi bilgi sistemleri alanında dünyanın önde gelen şirketleri ile yarışan Haritaevi Havacılık Mühendislik AŞ kazandı. Türk mühendislik şirketi, havacılık emniyetine yönelik tümüyle kendi geliştirdiği sistemi Kenya'ya ihraç etmeyi başardı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

2.     Milli Muharip Uçak KAAN'ın Silahları İçin Kritik Millileştirme 

Milli Muharip Uçak KAAN'da kullanılacak Çoklu Bomba Salanı ile kritik bir teknoloji daha milli olarak ülkeye kazandırılacak. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

3.     HAVELSAN'a Yeni Uçak Simülatörü Görevi

Uluslararası Simülatör Eğitim Merkezi (IFTC), HAVELSAN Airbus A320 Tam Uçuş Simülatörü (FFS) ile eğitim altyapısını genişletecek. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

4.     Türk Savunma Sanayisi Borsa'ya da Güç Katıyor

Borsa İstanbul'da işlem gören Türk savunma sanayisi şirketlerine robot teknolojileri ve sistem entegrasyonu alanında öne çıkan Altınay Savunma Teknolojileri ekleniyor. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

5.     HAVELSAN Simülatör Yeteneğini Tescilledi

HAVELSAN'ın Türk Hava Yolları (THY) için geliştirdiği Airbus A320 Tam Uçuş Simülatörü (FFS), Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) Level D sertifikasını aldı. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

  

6.     Bayraktar TB3 SİHA Yerli Motorla İrtifa Rekoru Kırdı

Baykar'ın milli ve özgün olarak geliştirdiği Bayraktar TB3 SİHA, Yüksek İrtifa Sistem Performans Testini başarıyla tamamladı. Bayraktar TB3, yerli motor ile 33 bin feet irtifaya çıkarak rekor kırdı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

 

7.     Yapay Zeka Gipi, Yarım Milyon Kişinin Arkadaşı Oldu

Ankara merkezli yenilikçi teknoloji şirketi AppFab’in 12 kişilik takımının elinden çıkan yapay zeka arkadaşı Gipi, kısa sürede birçok ülkede popüler hale geldi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı