Blog Kültürel Yolculuk: 'Londra Ulusal Tarih Müzesi'

Kültürel Yolculuk: 'Londra Ulusal Tarih Müzesi'

Londra Ulusal Tarih Müzesi

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan, her yıl beş milyondan fazla ziyaretçi ağırlayan müzelerden biri olan Doğal Tarih Müzesi (Natural History Museum); botanik, entomoloji (böcek bilimi), mineraloji, paleontoloji (fosil bilim) ve zooloji alanında sahip olduğu 80 milyonu aşkın numune ve yer bilimi örneği ile alanında dünyanın en kapsamlı müzesi olarak kabul edilmektedir.

   

Renkli tuğlalı dış görünümüyle Londra’nın en ikonik ve etkileyici yapılarından biri olan müze, büyük bir bahçe içerisinde yer almaktadır. Müzenin ana girişine merdivenleri çıktıktan sonra büyük bir kapıdan içeri girilerek ulaşılmaktadır. Doğal Tarih Müzesi’nde bitki, hayvan, mineral-maden türlerinden beş ayrı koleksiyonda yetmiş milyondan fazla örnek sergilenmektedir. Koleksiyonun yirmi yedi milyonunu hayvanlar, yirmi sekiz milyonunu böcekler, dokuz milyonunu fosiller, altı milyonunu bitkiler, beş yüz binden fazlasını kaya ve mineraller, üç bin ikiyüzünü ise meteroitler (göktaşı) oluşturmaktadır.

   

Müzenin ana girişinde Dinazorlar Bölümü bulunmaktadır. Etobur ve otobur dinazor türleri sergilenmekte ve yürüyüş yolları üzerinde dinazorların iskeletleriyle karşı karşıya kalınmakta ve bazı noktalarda ses efektleriyle karşılaşılmaktadır.

    

Müze; mavi, yeşil, kırmızı ve turuncu olarak çeşitli renk bölgelerine ayrılmıştır.

Mavi Bölge ismiyle anılan bölümde nesli tükenmiş ve nesli devam etmekte olan farklı hayvan türleri hakkında bilgiler ve genetik aktarım, hafıza testi, duyu organları konusunda interaktif uygulamalar bulunmaktadır. Kırmızı Bölgede, jeoloji ağırlıklı 'Yerküre Laboratuvarı' mineral, kaya ve fosil örnekler, doğa olayları, gezegenler ve madenlere yakından tanık olunmaktadır. Yeşil Bölge, canlılar ve çevre, ekolojik gelişim, bitki türlerini ziyaretçilere aktarmaktadır. Turuncu Bölgede ise, binlerce hayvan ve bitkiyi barındıran doğal yaşam bahçesi bulunmaktadır.

Londra Ulusal Tarih Müzesi, yalnızca numune ve objelerin sergilendiği bir galeriden oluşmamakta aynı zamanda açıldığı günden itibaren bilimsel çalışmalarıyla da tanınmaktadır. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen bilim insanları burada araştırmalarını yapmaktadırlar.

Müzede, çeşitli etkinlikler, süreli sergiler, rehberli turlar, atölyeler ve eğitim programları bulunmaktadır. Engelli ziyaretçiler için de erişilebilir durumda olan müzede, çeşitli kafe ve restoranlar, dükkanlar ve ücretsiz piknik alanı bulunmaktadır. Pandemi dolayısıyla geçici bir süreliğine kapalı olan müzeyi aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak gezebilirsiniz. 😊

https://artsandculture.google.com/streetview/the-natural-history-museum/JQF3coVswSVUVw?sv_lng=-0.1762865702767158&sv_lat=51.49612801030892&sv_h=179.7747331230804&sv_p=0.0000032239388859992508&sv_pid=mFQI22sOR6Rg8H2wE7-mSA&sv_z=1.0000000000000002

 

Kaynaklar:

https://edumag.net/galeri/dunya-tarihine-dalacaginiz-londranin-en-iyi-10-muzesi/

https://www.visitlondon.com/things-to-do/place/427179-natural-history-museum

https://www.inexhibit.com/mymuseum/natural-history-museum-nhm-london/

https://en.wikipedia.org/wiki/Natural_History_Museum,_London

https://artsandculture.google.com/partner/natural-history-museum

https://www.mentalfloss.com/article/502825/londons-natural-history-museum-has-new-star-attraction-amazing-blue-whale-skeleton