Blog MİLDAR Atış Kontrol Radarı

MİLDAR Atış Kontrol Radarı

MİLDAR, bütün hava şartlarında çoklu yer ve hava hedefine yönelik otomatik tarama, tespit etme, yerini bulma ve sınıflandırma yapabilmektedir. Küçük hacim, düşük ağırlık ve düşük güç tüketimine, güdümlü füzeler için silah angajmanı yapabilme yeteneğine sahiptir. Hızlı bir şekilde hareketli hedefleri tespit etmekte ve takibine başlamaktadır. Pilota 360 derece durum farkındalığı yaratarak olası hedefleri radar ekranı üzerinde sunabilmekte, aynı anda birden fazla hedefe angajman imkanı vererek helikopterin saldırı ve beka yeteneklerini arttırmaktadır.

MİLDAR, düşük görüş ve alçak irtifa uçuşlarda pilotlara üzerinde uçtukları arazinin profilini sunabilmektedir. Opsiyonel olarak sunulan Arazi Profili Oluşturma (ARPO) modunda, MİLDAR pilotların düşük görüş şartlarında emniyetli seyrüsefer yapabilmeleri için üzerinde uçulacak arazinin topolojisini, doğal ve yapay engelleri radar ekranında gösterebilmektedir. Arazi Profili Oluşturma (ARPO) özelliği, uçuş sırasında pilotun durumsal farkındalığını anlamlı seviyelerde artırmaktadır.

Helikopterdeki uçuş personelinin kokpit içinde sınırlı görsel tespit kabiliyeti bulunmaktadır. Taarruz helikopterine MİLDAR entegrasyonuyla, görsel menzilin ötesinde bütün sektörlerde uyarı kabiliyeti sunulabilmekte, bu uyarılar ise hem bekayı hem pilotun seçeneklerini artırmaktadır. MİLDAR Atış Kontrol Radarı, pilota ek planlama ve reaksiyon süresi verirken, pilotun kaçınma, pusu kurma gibi harekat tarzlarına imkan sağlamaktadır.

MİLDAR’ın ararken takip yapabilme özelliği (TWS), pilot cari hedeflerin takibini yaparken potansiyel yeni hedeflerin tespit ve takibine imkân sağlamaktadır. MİLDAR, pilotun hava sahasına yönelik sağlıklı ve bütünsel bir algı oluşturmasıyla durumsal farkındalığın iyileşmesine yardımcı olur. Taarruz helikopterlerinin potansiyel hedeflerine ve çatışma sahalarına uygun olarak aynı anda çoklu hedef takibi ve hedeflere uygun silah angajmanı yapılabilmesine imkân sağlayacak bir altyapı sunmaktadır. Frekans atlama ve düşük tespit edilme olasılığına sahip bir radar olan MİLDAR, doğal bir Elektronik Harp Korumasına sahiptir.

 

Kaynak: METEKSAN Savunma