Blog Gedik Robotics Team ile Söyleşi

Gedik Robotics Team ile Söyleşi

Gedik Üniversitesi'nde faaliyetlerini sürdüren ve geliştirdikleri su altı sistemleri ile öne çıkan Gedik Robotics Team  Defence Turk’ün sorularını yanıtladı.

Defence Turk: Gedik Robotics Team’in kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünceyi bizimle paylaşır mısınız?

Gedik Robotics Team: Gedik Robotics Team, ülkemiz için son derece elzem olan su altı sistemlerini geliştirmeyi amaç edinerek ilerleyen ve bu sistemler üzerinde çalışmalarını sürdüren takım üyelerinin oluşturduğu kuruluştur. Bu kuruluş, her geçen gün öğrendikleri bilgi ile hem kendisine hem de içerisinde bulunduğu takıma fayda sağlayan mühendislik öğrencilerinden oluşmaktadır.

Mühendislik disiplinini okulda aldığı teorik bilgiler ile birlikte bu işin mutfağı olan projelerde de kendisini gösterebilen, ülkesi için projeler geliştirmeyi hedefleyen, milli teknoloji hamlesine gönülden inanan mühendislik öğrencilerinin bir araya gelerek oluşturduğu ve bu ruhu hiç kaybetmeden sürdürmeyi amaç edinmiş bir topluluktur.

Defence Turk: Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir?

Gedik Robotics Team: Vizyonumuz, takım olarak gerek çalışmalarımızda gerekse yarışmalarda elde ettiğimiz tecrübeler ile birlikte gelecek planlarımız doğrultusunda sualtı projelerimizi ülkemize katmak ve sualtı teknolojilerinde sektörel anlamda önemli bir yer edinmektir.

Milli teknoloji hamlesini desteklemek ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak için yerli ve milli üretime yönelik çalışma faaliyetlerine devam etmeyi misyonumuz olarak görüyor ve bu doğrultuda hedefimizden şaşmayarak çalışmalara devam etmekteyiz.

Defence Turk: Bugüne kadar üzerinde çalıştığınız projelerden ve katıldığınız yarışmalardan bahseder misiniz?

Gedik Robotics Team: Gedik Robotics Team olarak hem ulusal hem uluslararası yarışmalara katılarak ekip içerisindeki her bir takım üyesinin kendisine tecrübe katmasını sağlayarak, yarışmalarda kendimizi gösterme fırsatı bulduk.

Gedik Robotics Team olarak katıldığımız ve derece aldığımız yarışmalar;

Mate ROV – 2017 – Türkiye 2.liği

Mate ROV – 2018 – Türkiye 2.liği

TEKNOFEST 2018 – Türkiye 2.liği

SSB ROBOİK 2018 – Türkiye 2.liği

TEKNOFEST 2019 – Türkiye 3.lüğü

Defence Turk: Takımınızın üye profili hakkında bilgi verir misiniz?

Gedik Robotics Team: Takımımız gelişen teknolojiyi takip ederek edindikleri bilgiler ışığında, yaratıcı fikirler üretmekten zevk alan ve ağırlıklı olarak okulumuzun mekatronik mühendisliği öğrencilerinden oluşmaktadır.

Takım arkadaşlarımız ile eğitim gördüğümüz kurumun çatısı altında yapılan tanışma faaliyetlerinin ardından ortak hayaller ve fikirler eşliğinde bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu bağlamda ekip üyelerinin birbirleri arasındaki uyumu ve ekip içerisindeki çalışmaları takım açısından sonra derece önemlidir. Takımımıza katılan her bireyde olmasını istediğimiz ilgi ve gayret sonucunda her takım üyesi öncelikle kendisini geliştirme imkânı sağlıyor ve elde ettiği bilgi birikimini takım çalışmalarına yansıtıyor. Şuanda 18 kişilik bir ekip olmak ile birlikte çekirdek kadromuzun yanı sıra bu yolda ilerlemek isteyen, bu ruhu bizler ile yaşamak isteyen arkadaşların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Defence Turk: Gedik Robotics Team’in hâlihazırda gündemindeki proje ve yarışmalardan bahseder misiniz?

Gedik Robotics Team: Önümüzdeki İnsansız Sualtı Sistemleri Teknofest 2020 Gaziantep yarışmasına hazırlanmaktayız. Bu doğrultuda çalışma faaliyetlerimize devam ediyoruz. Yarışmada bizlerden istenilen manuel olarak Sualtı Temizlik, Sualtı Montaj ve otonom olarak Engelden Geçiş, Denizaltının Tespiti, Konumlanmadırma görevleri için sualtında testlerimizi yapmaktayız.

Defence Turk: Covid-19 nedeniyle kapalı ortamda topluca çalışmaya ara verdik. Pandemi sürecini çalışmalarınız açısından nasıl değerlendirdiğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Gedik Robotics Team: Pandemi sürecinde bizlerde evlerimizden çalışmalarımızı yürüterek devam ettik. Çalışmalarımızı ve toplantılarımızı online platformlarda sürekli iletişim halinde kalarak en verimli şekilde atlatmaya çalıştık. Pandemi sürecinin devam etmesi ile birlikte çalışma odamızda Covid-19 kurallarına uyarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Defence Turk: Son olarak okurlarımızla paylaşmak istediğiniz ve bizim aracılığımız ile iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Gedik Robotics Team: Buradan siz değerleri okurlara yegâne tavsiyemiz, içinizdeki çalışma ruhunu hiçbir zaman kaybetmeyin. Sizleri her zaman bir adım ileriye taşıyacak olan hayallerinizin sizi siz yapacağını unutmayın. Hayallerinizin peşinden koştuğunuz bu yolda hiçbir engelin sizi yıldırmasına izin vermeyin. Gayretiniz her ne olursa olsun hedefleriniz sizin yol haritanız gibidir. Yürürken size rehberlik eder, hayatınızın fırsatlarını sizlere gösterir. Bu fırsatları değerlendirerek çalışmalarınıza devam edin.

Bu ülkeyi bir adım ileriye taşıyacak, milli teknoloji hamlesini yaşatacak olan kişiler biz gençleriz. Kendimizi, milletimize hayırlı bir mühendis olarak yetiştirmeyi vatan borcu biliriz.

Defence Turk: Gedik Robotics Team' e sorularımızı cevapladığı için teşekkür ediyoruz.

Bugüne kadar 14 teknoloji takımı ve savunma kulübü ile söyleşi gerçekleştiren Defence Turk, Türkiye’nin geleceği olan ekiplerin sesi olmaya devam edecek. Söyleşi veya bilgi talebi için bize info@defenceturk.net adresinden ulaşabilirsiniz.

Defence Turk

  • Defence Turk; güvenlik güçleri personeline, savunma sanayii kurum/kuruluşlarına, araştırmacılara ve amatör takipçilere, savunma ve güvenlik alanında bilgi sağlamaya adanmış bir platformdur.